«Απέδρασε» από το Δασάκι με… χρυσό σκόρερ τον Γκασάμα η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/12/2023 - 18:58
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΓΚΑΣΑΜΑ

Από τον… εφιάλτη στους επτά ουρανός η Ανόρθωση η οποία επικράτησε 1-0 του Εθνικού στο Δασάκι, σε παιχνίδι που διεξήχθη για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Κυρία» έβαλε ασφυκτική πίεση στην ομάδα της Άχνας ωστόσο όσο το γκολ αργούσε να επιτευχθεί, η ανησυχία μεγάλωνε. Στο φινάλε όμως, μίλησε ο Γκασαμά. Ο επιθετικός των «κυανόλευκων» με κεφαλιά (86’) έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Μπογκατίνοφ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν στο ύψος τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να διατηρήσουν (έστω) τον πολύτιμο γι’ αυτούς βαθμό της ισοπαλίας. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Εθνικός έμεινε στους 13 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση διατήρησε την απόσταση από την κορυφή στο -4, έχοντας πλέον 28 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα για τους δύο προπονητές, Κάργας και Τεχέρα συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό καρτών και θα χάσουν είτε το ματς με τον Οθέλλο είτε το μεθεπόμενο με τη Νέα Σαλαμίνα. Από την άλλη, ο Περατικός θα χάσει είτε την αναμέτρηση με την ΑΕΚ είτε την μεθεπόμενη με τον Οθέλλο, για τον ίδιο λόγο.

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, ο Εθνικός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στις 16 Δεκεμβρίου, ενώ την ίδια μέρα η Ανόρθωση θα φιλοξενήσει τον Οθέλλο.

Το παιχνίδι

Η Ανόρθωση στο 9ο λεπτό κατέγραψε την πρώτη φάση στο παιχνίδι. Ο Μπογκατίνοφ έδιωξε ασταθώς με το ένα χέρι, ο Ουαρίς έπιασε το ψηλοκρεμαστό σουτ και η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Προσπάθησε να απαντήσει στο 16ο λεπτό ο Εθνικός. Ο Μ.Ηλία σέντραρε ωστόσο ο Πεχλιβάνης δεν πρόλαβε να πλασάρε σχεδόν προ κενής εστίας.

Σπουδαία φάση στο 27ο λεπτό με τον Τεχέρα, η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στην γραμμή από τον Καμπρέρα.

Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης ο Εθνικός άνοιξε το σκορ ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε. Ο Καμπρέρα έπιασε δυνατό σουτ, ο Αρμπολέδα έδιωξε ασταθώς, ο Μ.Ηλία πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα, ωστόσο ο Καμπρέρα στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος.

Απείλησε ξανά ο Εθνικός στο 41' μετά από πλασέ του Πεχλιβάνη το οποίο κόντραρε και κατέληξε έξω.

Τεράστια φάση για την Ανόρθωση στο 45'+5, με τον Γκασάμα να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε με πιο... επιθετικές διαθέσεις. Στο 56' ο Καστέλ έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Στο 62' ο Φερέιρα έχασε καλή ευκαιρία αφού η κεφαλιά του για λίγο δεν βρήκε στόχο, ενώ ήταν εντελώς ανενόχλητος.

Τεράστια φάση για την Ανόρθωση στο 84ο λεπτό με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει κοντινό πλασέ του Ουαρίς.

Στο 87ο λεπτό η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ και έβαλε... φωτιά στο Δασάκι! Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Γκασαμά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Εθνικός Άχνας (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (68' Λομοτέι), Περατικός, Πεχλιβάνης (84' Κ.Ηλία), Μπάκερ, Ιωάννου (68' Αγγελόπουλος), Καμπρέρα, Μ.Ηλία (83' Γκόμες), Ντράζιτς (72' Νικολάου).

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Αντωνίου, Κορέια, Μαρμούκ, Κάργας (46' Κορρέα), Τιουνέ (77' Μουσουντά), Τεχέρα, Φερέιρα, Ουαρίς (89' Χρυσοστόμου), Καστέλ, Κασαμά.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νταβίντ Γκαγιέγο (Ανόρθωση): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί ξέρουμε ότι ο Εθνικός στην έδρα του είναι πολύ καλή ομάδα. Είπα στο ημίχρονο ότι έπρεπε να πιέσουμε λίγο περισσότερο για να μπορέσουμε να φτιάξουμε τις ευκαιρίες που θα φέρουν το γκολ. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Τώρα προετοιμαζόμαστε για το Κύπελλο και θα δούμε που θα μας φέρει η σεζόν κάνοντας σωστά τη δουλειά μας εβδομάδα με εβδομάδα».

Μαρίνος Σατσιάς (Εθνικός Άχνας): «Πιστεύω το πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί, δικαιούμασταν να σκοράρουμε. Είχαμε περισσότερες δυνάμεις. Ήταν λογικό η Ανόρθωση να μας πιέσει. Εμείς δώσαμε περισσότερο χώρο χωρίς λόγο και από μια στημένη φάση δεχτήκαμε το γκολ. Δεν κινδυνέψαμε από άλλες ευκαιρίες και δεν θα δεχόμασταν με άλλο τρόπο γκολ».

Για τη συνέχεια: «Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στις λεπτομέρειες γιατί αυτές είναι που παίζουν ρόλο στο ποδόσφαιρο».