Αδιόρθωτος Απόλλωνας, «κόλλησε» με τον Εθνικό και... πέταξε άλλους δύο βαθμούς

Σάββατο, 2/12/2023 - 20:54

Δεν σηκώνει... κεφάλι!

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ο Απόλλωνας «πέταξε» άλλους δύο βαθμούς στο Δασάκι, όπου έμεινε ισόπαλος με τον Εθνικό (2-2), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς που οι «κυανόλευκοι» υπερτερούσαν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, σχεδόν σε όλη την διάρκεια, πλήρωσαν, τόσο την δυστοκία τους, όσο και τα αμυντικά τους λάθη και έχασαν επιπλέον «έδαφος» στην μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Μάλιστα αν δεν ήταν Κρμέντσικ να δώσει την λύση στο 90' με δεύτερο προσωπικό του γκολ, τα δεδομένα θα ήταν ακόμη χειρότερα.

Πολύτιμος βαθμός για το σύνολο του Σατσιά, που στο δεύτερο ματς με τον κύπριο τεχνικό στον πάγκο, κατάφερε να βγάλει αντίδραση, παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ από το πέμπτο λεπτό και... κοίταξε στα μάτια έναν τόσο ποιοτικό και έμπειρο αντίπαλο.  Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Κρμέντσικ (4',90' ), Καμπρέρα (36') και Λίπσκι (58').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 19 βαθμούς και αναρριχήθηκε προσωρινά στην έβδομη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους δεκαπέντε βαθμούς και την 9η θέση.

Στην επόμενη (14η) αγωνιστική, ο Εθνικός υποδέχεται την Κυριακή (10/12, 17:00), στο Δασάκι την Ανόρθωση και ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Παρασκευή (08/12, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από τον Οθέλλο.

Το παιχνίδι

Γκολ με το... καλημέρα για τον Απόλλωνα μόλις στο τέταρτο λεπτό, με τον Κρμέντσικ να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Καλή στιγμή για τους «κυανόλευκους» στο 15ο λεπτό, με τον Μάρκες να κλέβει από πλάγια, να κάνει το τελείωμα και τον Παναγή να σώζει. Στην συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Κοστάκε που έκανε το σουτ, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων είπε πάλι «όχι».

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού δύο λεπτά αργότερα, με τον Μάρκες να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Κρμέντσικ, που πήρε την κεφαλιά και υποχρέωσε τον Παναγή σε νέα απόκρουση.

Ο Εθνικός έκανε το 1-1 το 36ο λεπτό, με τον Ντράζιτς να δίνει στον Καμπρέρα, που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους στο 45+1', με τον Βαλμπουενά να συνδυάζεται ωραία με τον Κρμέντσικ. να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Μετά την ανάπαυλα, ο Απόλλωνας απείλησε ξανά πρώτος στο 51ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να σεντράρει προς την αντίπαλη περιοχή και τον Κρμέντσικ να επιχειρεί το... ψαλιδάκι, χωρίς επιτυχία.

Οι γηπεδούχοι έφεραν... τούμπα την αναμέτρηση επτά λεπτά αργότερα, με τον Πεχλιβάνη να κάνει το γύρισμα στον Καμπρέρα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, ωστόσο δεν βρήκε καλά την μπάλα και αυτή κατέληξε στα πόδια του Λίπσκι, που με δυνατό πλασέ νίκησε τον Λέουβενμπρεργκ για το 2-1.

Ευκαιρία για το σύνολο του Μιλόγεβιτς στο 83ο λεπτό, με τον Γιούρτσεβιτς να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή και τον Παναγή να αποκρούει σε κόρνερ,

Ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 90ο λεπτό, με τον Γιούρτσεβιτς να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και ο Κρμέντσικ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόνδο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (76′ Κ.Ηλία), Νικολάου (64′ Ριστέφσκι), Ιωάννου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (85′ Γκόμες), Ντράζιτς (64′ Μπίκερ)

Απόλλωνας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης (69′ Σέλβικ), Γιούρτσεβιτς, Κυριάκου, Νταρίκουα (85′ Ποντικός), Βαλμπουενά (69′ Αμπντουραχίμι), Κοστάκε (58′ Σαγκάλ), Μάρκες, Κολ (69′ Σπόλιαριτς)

Μαρίνος Σατσιάς (Εθνικός): «Δείξαμε μεγάλο χαρακτήρα, γυρίσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μια πολύ καλή ομάδα. Στο δεύτερο μέρος ημασταν καλύτεροι όμως στο τέλος μπορούσαμε να χάναμε και το παιχνίδι. Κρατάω το πάθος και τα τρεξίματα, συνεχίζουμε. Είδα σημάδια βελτίωσης, ευχαριστώ και τον κόσμο, καλή συνέχεια και στον Απόλλωνα, θα βρει τον δρόμο του».

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (Απόλλωνας): «Ήρθαμε αποφασισμένοι να πάρουμε βαθμούς. Θέλαμε τους βαθμούς της νίκης, δουλέψαμε όλη την εβδομάδα για να κάνουμε νέα αρχή. Τα πράγματα πήγαν πολύ καλά για εμάς, ανοίξαμε το σκορ. Χωρίς να μας απειλήσει ο Εθνικός ισοφάρισε. Πολλές φορές δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα, και στο γκολ που μας έβαλε η Άχνα. Προσπαθήσαμε, ρίξαμε όλους τους επιθετικούς στο παιχνίδι. Στα τελευταία παίξαμε με ό,τι έχουμε για να προσπαθήσουμε να το ανατρέψουμε, βάλαμε δεύτερο γκολ, είχαμε τη μεγάλη ευκαιρία στο τέλος, αλλά το σκορ σίγουρα δεν μας ικανοποιεί. Μπράβο στον κόσμο που στήριξε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, πρέπει να μείνει δίπλα στην ομάδα. Ξέρω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά κάποτε θα έρθουν τα καλά αποτελέσματα».

Για το αν πήρε βαθμό ή αν έχασε δύο: «Ήρθαμε αποφασισμένοι και θέλαμε τη νίκη για χίλιους λόγους. Δεν μας βγήκε. Μακάρι να έμπαινε. Δεν έγινε. Τώρα αυτή την ερώτηση... δεν ξέρω. Απλά δεν είμαι ικανοποιημένος. Καμιά φορά όταν είσαι πίσω στο σκορ και ισοφαρίζεις είναι γλυκός ο βαθμός αλλά δεν είναι ομάδα ο Απόλλωνας να χαίρεται με τον έναν βαθμό».