Πήρε τον βαθμό με «χτύπημα» στο τέλος η Καρμιώτισσα κόντρα στην Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/8/2023 - 22:08

Δύσκολα έβαλε η Καρμιώτισσα στην Ομόνοια, καθώς το παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής στο «Στέλιος Κυριακίδης» δεν είχε νικητή (3-3). Η ομάδα των Πολεμιδιών ήταν από το… δεύτερο λεπτό με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο βρήκε τις λύσεις κόντρα στους «πράσινους» και πήρε τον πρώτο της βαθμό στο νέο πρωτάθλημα. Από την άλλη, το «τριφύλλι» ήταν κακό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, «πλήρωσε» ξανά ατομικά και ομαδικά λάθη (κυρίως αμυντικά) και έτσι δεν κατάφερε να πάρει δεύτερο σερί τρίποντο.

Στα του αγώνα, η Ομόνοια άρχισε ιδανικά το παιχνίδι, αφού μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Σιπριάνο, ο οποίος ευστόχησε με δυνατό σουτ στην κίνηση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο αγώνας δεν είχε καλό ρυθμό και η Καρμιώτισσα κέρδιζε όλο και περισσότερο έδαφος. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σουκ κέρδισε… κατά κράτος τον Κουλιμπαλί, ελευθερώθηκε και με πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, ωστόσο οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα στο 58’. Ο Σίμιτς έκλεψε στο κέντρο του γηπέδου, έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος έκανε την… κούρσα, μπήκε στην περιοχή και ευστόχησε από δύσκολη θέση για το 2-1. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Κύπριος επιθετικός είπε… ευχαριστώ στον Σεμέδο καθώς του σέρβιρε έτοιμο γκολ και ο Κακουλλής σκόραρε ανενόχλητος.

Η Καρμιώτισσα όμως δεν τα παράτησε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Στο 75’ η ομάδα των Πολεμιδιών πίεσε ψηλά και έκλεψε, έπιασε σε αδράνεια την άμυνα της Ομόνοιας και ο Ρόσι με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-2. Στο 90’+3 οι γηπεδούχοι ήταν ξανά αποτελεσματικοί με τον Λουκίλι που έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής για το τελικό 3-3.

Όσον αφορά στις επόμενες υποχρεώσεις, η Ομόνοια ως τυπικά γηπεδούχος θα φιλοξενήσει τον ΑΠΟΕΛ στις 3 Σεπτεμβρίου (20:00), ενώ η Καρμιώτισσα θα αναμετρηθεί με τον Απόλλωνα (3/9, 20:00) στο «Άλφαμεγα Stadium».

Καρμιώτισσα (Φλορίν Μπράτου): Ανέστης, Μαλόνε, Φουρ, Λουκίλι, Παντελή, Τσουκαλάς (76' Μπεν Σαλάμ), Ρόσι (90'+7 Μιλιντσεάνου), Γκραντινάρου (36' Ντούμπια), Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς, Σουκ.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Μίλετιτς, Μαρκίνιος (67' Λέτσιακς), Μπασιρού, Χαραλάμπους (46' Κασάμα), Μπέζους (79' Κούσουλος), Σίμιτς (67' Λοΐζου), Σεμέδο, Καρίμ (46' Κακουλλής).

Στην πρώτη φάση που δημιούργησε η Ομόνοια, έφτασε στο γκολ. Μετά από οργανωμένη επίθεση, η άμυνα της Καρμιώτισσας δεν έδιωξε και ο Σιπριάνο με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή μετά το γκολ. Η Ομόνοια έκλεισε τους χώρους και περιορίζει τις κινήσεις της Καρμιώτισσας.

Στο 17ο λεπτό, ο Φουρ δοκίμασε να παραβιάσει την εστία του Φαμπιάνο με μακρινό σουτ, το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα των Βραζιλιάνος κίπερ που έπεσε και μάζεψε.

Χαμηλό το τέμπο του πρώτου ημιχρόνου, λείπουν οι μεγάλες ευκαιρίες και οι προϋποθέσεις.

Στο 45'+1 η Καρμιώτισσα έπαιξε κάθετα, ο Σουκ στο ύψος της περιοχής απέφυγε τον Κουλιμπαλί και με εύστοχο πλασέ έκανε το 1-1 στην αναμέτρηση.

Στο 45'+3 οι γηπεδούχοι σημείωσαν νέα ευκαιρία με τον Ρόσι ο οποίος αξιοποίησε το λάθος διώξιμο του Κουλιμπαλί, έπιασε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, η Καρμιώτισσα άρχισε δυναμικά και ψάχνει το δεύτερο γκολ, ενώ από την Ομόνοια καταγράφονται αρκετές λανθασμένες κινήσεις.

Προσωπική ενέργεια από τον Κακουλλή στο 58', έφυγε από το κέντρο του γηπέδου, μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε και με εύστοχο πλασέ έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού. 2-1 στο Παφιακό.

H Καρμιώτισσα τρία λεπτά αφού δέχθηκε το γκολ, προσπάθησε να απειλήσει μέσω συρτού σουτ του Λουκίλι. Μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο.

Στο 69ο λεπτό ο Κασάμα έκλεψε στο κέντρο του γηπέδου, έδωσε στον Σεμέδο ο οποίος... σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κακουλλή που δεν λάθεψε και έκανε το 3-1.

Μπαίνει ξανά στο παιχνίδι η Καρμιώτισσα με γκολ στο 75ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν, η άμυνα της Ομόνοιας ήταν σε αδράνεια και ο Ρόσι με φαλτσαριστό δυνατό πλασέ, νίκησε τον Φαμπιάνο για το 3-2.

Στο 82' ο Λοΐζου έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν έπιασε το πλασέ στην κίνηση προ κενής σχεδόν εστίας και έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Απειλεί ξανά η Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια στο 88' ο οποίος δεν πρόλαβε να σκοράρει αφού ο Λέτσιακς έδιωξε την τελευταία στιγμή.

Εξαιρετική επέμβαση του Φαμπιάνο σε κεφαλιά του Φουρ στο 90'+3.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Ομόνοιας δεν έδιωξε σε τρεις διαδοχικές προσπάθειες των γηπεδούχων και ο Λουκίλι από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το 3-3 (90'+3).

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Εμείς ευθυνόμαστε για το αποτέλεσμα. Και συγκεκριμένα εγώ ο προπονητής. Αρχίσαμε με γκολ, μετά δώσαμε χωρίς λόγο δικαίωμα στον αντίπαλο. Έπρεπε να κρατήσουμε την μπάλα. Ο αντίπαλος ισοφάρισε. Οι δύο κινήσεις στο ημίχρονο μας βοήθησαν. Εκεί έπρεπε να κλειδώσουμε το παιχνίδι. Πρέπει να έχουμε υπομονή, να κρατάμε τον ρυθμό και να περιορίσουμε τα λάθη. Αυτά θα λύσουμε. Να αναλύσουμε τα λάθη μας από τη Δευτέρα. Αυτό σήμερα ήταν ένα μάθημα για εμένα. Να δω ποιοι μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα. Θέλει προσωπικότητα, τρεξίματα και πάθος για να σταματήσουμε τον αντίπαλο. Όταν είσαι η Ομόνοια και είσαι 3-1 μπροστά, πρέπει να παίρνεις το τρίποντο. Είναι ομαδική δουλειά, όχι μόνο της αμυντικής γραμμής. Αυτή στην στιγμή έχουμε αυτό το γκρουπ και πρέπει να βελτιωθούμε. Κάναμε εύκολα λάθη που πρέπει να αποφύγουμε, έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας».

Φλορίν Μπράτου (Καρμιώτισσα): «Πολύ σημαντικός βαθμός. Τρέξαμε μέχρι το τέλος, κάναμε πολύ καλή εμφάνιση. Είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου, με όλο το σεβασμό στην Ομόνοια είχαμε τον έλεγχο. Και με την Πάφο είχαμε καλές στιγμές παρά την ήττα. Κρατώ και την αντίδραση της ομάδας μου. Ήταν ένας πόντος σαν τρεις. Δίνει αυτοπεποίθηση ο σημερινός αγώνας».