Περίπατος στο «Αμμόχωστος» και τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 26/1/2024 - 20:53

«Κόλλησε» τα τρίποντα του ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν το βράδυ της Παρασκευής (26/01) με 4-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας οι Εντονγκαλά (33’), Κβιλιτάια (36’), Νβτάλι (51’) και Μαρκίνιος (73’).

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε στους 48 βαθμούς και περιμένει την ολοκλήρωση της αγωνιστικής για να δει που θα κάτσει η… μπίλια για τη διαφορά από τη δεύτερη θέση. Με τη σειρά της η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε… καθηλωμένη στους 31 βαθμούς και την όγδοη θέση, με τον στόχο της εξάδας να απομακρύνεται.

Την ερχόμενη, 22η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Cyta, η Νέα Σαλαμίνα θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΛ (01/02 - 19:00). Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ την Καρμιώτισσα (30/01 - 19:00). Θυμίζουμε πως μεταξύ των δύο ομάδων εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή στις 31 Ιανουαρίου για το παιχνίδι της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Coca-Cola.

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Ντιεμερσί Εντονγκαλά. Μετά από σέντρα του Βιγιαφάνες, ο Κογκολέζος πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Μελίσσα και «έγραψε» το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα γκολ του με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια στο 36ο λεπτό. Ο Γεωργιανός έξω από την περιοχή, επιχείρησε το συρτό δυνατό σουτ, νικώντας τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 47ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία να... τελειώσει την αναμέτρηση με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος. Μετά από γέμισμα του Μπέλετς, ο Κβιλιτάια κατέβασε και μπήκε στην περιοχή, όμως το τελείωμα του από πλάγια ήταν για λίγο άστοχο.

Το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους τελικά ήρθε στο 51ο λεπτό από τον Ντβάλι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Γεωργιανό ο οποίος όντας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίκτυα για το 3-0.

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο βρήκε και τέταρτο γκολ, με τον Μαρκίνιος στο 73ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα μετά από γύρισμα στην περιοχή, σταμάτησε τη μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μελίσσα.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (Λέουκο 79'), Νάρσινγκ (Κορομά 79'), Κουσμάνοβιτς (Μιγκελίτο 60'), Καρλίτος (Κατσιάρης 9'), Κονέ, Φράγκος (Έντσον 60'), Γιάνγκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι (Ντάλσιο 65'), Πέτροβιτς, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς, Βιγιαφάνες (Δώνης 75'), Εντονγκαλά (Γουίλσον 75'), Μαρκίνιος (Εφραιμ 81'), Κβιλιτάια (Τομανέ 81')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χριστόδουλος Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο θέλαμε να πιέσουμε τον αντίπαλο. Στο πρώτο ημίωρο ήμουν πολύ χαρούμενος με αυτό που έβλεπα. Δύο άτυχες στιγμές στη συνέχεια εκεί που δεν το περιμέναμε κόντρα στη ροή του αγώνα, δεχτήκαμε τα γκολ. Προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε στο δεύτερο ημίχρονο όμως στο τρίτο γκολ τελείωσε οριστικά το παιχνίδι. Πραγματικά μέσα από την καρδιά μου, δεν είναι ώρα να κατηγορήσουμε τους παίκτες. Δίνουν και την καρδιά τους, είμαι μαζί τους σε ότι κάνουν. Τα λάθη είναι μέρος του παιχνιδιού και πρέπει να ζήσουμε με αυτά. Αυτή είναι η νοοτροπία που θέλω στην ομάδα από την πρώτη μέρα. Προσπαθώ να έχουμε ένα οικογενειακό κλίμα και δε θα αφήσουμε να μας το χαλάσει κανένας. Θα είμαι μαζί τους μέχρι την τελευταία ημέρα και αυτό θέλω να το κάνω ξεκάθαρο».

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Πολύ καλό, δύσκολο παιχνίδι, δύσκολος αγωνιστικός χώρος, πολύ κακές συνθήκες. Ξέρουμε ότι η Νέα Σαλαμίνα είναι καλή ομάδα και θέλει να παίζει ποδόσφαιρο, δεν ήταν καλό για καμία ομάδα, ειδικά για εμάς. Ήμασταν συγκεντρωμένοι, μεγάλη αφοσίωση. Στο παιχνίδι κυπέλλου φτιάξαμε περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν ήμασταν αποτελεσματικοί, τώρα ήμασταν. Ο προπονητής Ρικάρντο Σα Πίντο είναι περήφανος για τους παίχτες και το πώς αγωνίστηκαν».

Για τους εξαιρετικούς αριθμούς του ΑΠΟΕΛ και τι βρίσκεται πίσω τους: «Είναι η δουλειά. Είμαστε πολύ περήφανοι και ο προπονητής το ίδιο για την αφοσίωση και την ανάπτυξη των ποδοσφαιριστών. Σαφώς υπάρχουν τα πάνω-κάτω με τραυματισμούς κ.ο.κ. Φυσικά είναι θέμα δουλειάς, νοοτροπίας, τι κάνεις εντός και εκτός γηπέδου. Υπάρχουν δυσκολίες εκτός γηπέδου που δεν είναι εύκολο να τις διαχειριστείς αλλά έχουν χαρακτήρα οι παίχτες, είναι προνόμιο το να δουλεύεις με τέτοιους ποδοσφαιριστές. Η διαφορά σήμερα ήταν η αποτελεσματικότητα σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου. Υπάρχει πρόοδος. Όπως λέει ο προπονητής είμαστε μια οικογένεια».

Για τον Κρέσπο: «Είναι με το ιατρικό επιτελείο, κάνει αποθεραπεία, ξεκίνησε στο γήπεδο, δουλεύει. Θα περιμένουμε να μας ενημερώσει το ιατρικό επιτελείο, θα χρειαστεί ακόμη λίγο για να τον δούμε στο γήπεδο».

Ράντοσαβ Πέτροβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Όλοι ξέρουν είναι δύσκολα τα παιχνίδια με τη Νέα Σαλαμίνα. Νομίζω σήμερα επαναλάβαμε τη νοοτροπία που είχαμε στο παιχνίδι κυπέλλου. Σκοράραμε, συνεχίσαμε να παίζουμε, δεν σταματήσαμε, αξίζαμε τη νίκη. Αυτή η περίοδος ήταν πολύ δύσκολη. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να αναβάλλουμε παιχνίδια όπως άλλοι. Είμαστε πολύ κουρασμένοι με όσα λέγονται. Ξέρετε την ιστορία, ακούμε συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ το ένα, ο ΑΠΟΕΛ το άλλο. Αλλά βλέπουμε ότι παίζουμε κάποια παιχνίδια σε κακές συνθήκες ενώ τα παιχνίδια άλλων αναβάλλονται. Δεν το εννοώ για τη Νέα Σαλαμίνα, δεν έχει καμία ευθύνη. Πρέπει να συνεχίσουμε με αυτή τη νοοτροπία. Παίρνουμε δύναμη από τον κόσμο μας, τόσο εντός όσο και εκτός έδρας. Χωρίς τον κόσμο μας είναι σαν να είμαστε με μόνο ένα χέρι. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε με ένα χέρι».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Mε τον Ζεφτέ υπάρχει ένα εσωτερικό θέμα το οποίο χειρίζεται η ομάδα, όταν υπάρξει κάτι θα σας ενημερώσουμε. Για τον Σαρφό υπάρχει μία συζήτηση αυτή τη στιγμή αλλά επειδή δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να αναφέρω επίσημα, κάνετε λίγη υπομονή και θα σας ενημερώσουμε στις επόμενες 24-48 ώρες».