«Φρέναρε» την Ανόρθωση και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 16/2/2023 - 19:56

Βήμα… πρόκρισης για τον Ολυμπιακό!

Ο «τακτακαλάς» επικράτησε με 2-1 στο Μακάρειο της Ανόρθωσης στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του κυπέλλου. Για τους γηπεδούχους σκόραρε δις ο Χαραλάμπους (34’, 55’), ενώ για την «Κυρία» ισοφάρισε προσωρινά ο Τεχέρα με πέναλτι (45’).

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τις 02 Μαρτίου στις 20:00 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα που θα προκριθεί θα μπει στην κληρωτίδα για να μάθει τον αντίπαλο της. Θυμίζουμε πως δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ.

Επόμενη υποχρέωση για τις δύο ομάδες, στην 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει στο Μακάρειο την Ομόνοια (20/02 - 19:00). Με τη σειρά της η Ανόρθωση θα φιλοξενήσει την ίδια ημέρα και ώρα (20/02 - 19:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Πάφο.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα προβληθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Μραζ να σουτάρει εντός περιοχής και τον Μολ να αποκρούει με δυσκολία στο 17ο λεπτό. Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Τεχέρα έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νέα καλή στιγμή για την Κυρία με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση. Ο Γκερέρο έκανε τη σέντρα στην περιοχή, με τον Μραζ να κάνει το τακουνάκι εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Ο Ολυμπιακός, στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Χαραλάμπους. Ο νεαρός δέχθηκε την όμορφη παράλληλη μπαλιά από τον Κορομά και από ευνοϊκή θέση δεν αστόχησε. Στο 43ο λεπτό, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Χαραλάμπους στον Μηνά Αντωνίου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τεχέρα ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 45ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα, ξανά με τον Χαραλάμπους στο 55ο λεπτό. Ο Κορομά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Χαραλάμπους, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι, όντας ολομόναχος δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Κεραυνό. Ο διαιτητής κλήθηκε στο VAR για χέρι του Κορομά στην αρχή της φάσης, όμως εν τέλει καταλόγισε το γκολ.

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μπράντι, Έσελινγκ, Δοσίς (Αλσέους 46'), Ψύχας (Κα 81'), Νάνι, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Ενόχ (Καλίλι 90+1'), Χαραλάμπους (Λιασίδης 67'), Κορομά (Χέντρικς 81')

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Μπαϊσίνο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης (Γουαρίς 62'), Αντωνίου, Σαμπό (Αντονίν 70'), Χαρογιάν (Κορρέα 62'), Ιωάννου (Χριστοφή 62'), Μραζ (Νινγκά 90+1')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Μάκης Σεργίδης (Ολυμπιακός): «Ένας θεσμός ο οποίος θέλαμε να συνδυάσουμε ένα εκτεταμένο ροτέισιον με αν είναι δυνατόν ένα καλό αποτέλεσμα που να μας δίνει ελπίδες στον επαναληπτικό. Θεωρώ ότι πετύχαμε και τα δύο. Η Ανόρθωση είναι μια ομάδα η οποία με την έλευση του Βέσκο έχει γίνει πολύ παραγωγική στη δημιουργία και στο σκοράρισμα, δεν ήταν και το ευκολότερο να τους αντιμετωπίσουμε με τις τόσες αλλαγές οι οποίες όμως έπρεπε να γίνουν γιατί δεν είναι εύκολο για εμάς η διαχείριση του αγώνα Σάββατο-Πέμπτη-Δευτέρα. Συγχαρητήρια στα παιδιά που αγωνίστηκαν, έδωσαν τα πάντα, ακολούθησαν το πλάνο που είχαμε θέσει και νομίζω ότι ήταν όλοι αρκετά θετικοί. Από αύριο πρέπει να στρωθούμε ξανά στη δουλειά, πρέπει να γίνει σοβαρή δουλειά στην αποκατάσταση για να μπορέσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί στο πρωτάθλημα, ένας θεσμός όπου πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Σίγουρα η νίκη βοηθά πάρα πολύ στην ψυχολογία της ομάδας, ξέρετε κι εσείς ότι είναι πολύ σημαντικό το θέμα της ψυχολογίας ειδικά σε ομάδα που είναι στα χαμηλά».

Για το ότι στα τελευταία παιχνίδια βρίσκει γκολ κι αν φεύγει το επιθετικό πρόβλημα: «Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα βασίζονται στη δουλειά. Όταν δουλεύεις αργά ή γρήγορα θα επιβαρυνθείς. Είχαμε θέσει πρώτιστο στόχο να βελτιώσουμε την αμυντική λειτουργία αλλά και σαφώς το σκοράρισμα, δεν σκοράρουμε αρκετά, όπως και οι υπόλοιπες ομάδες που είναι στα χαμηλά του πίνακα. Βλέπουμε ότι υπάρχει βελτίωση, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά και ταπεινά».

Αν το ότι προτεραιότητα είναι η παραμονή και η έλλειψη πίεσης στο κύπελλο έπαιξαν ρόλο: «Ας μην κρυβόμαστε, η βαθμολογική θέση της ομάδας φέρνει πίεση, κανείς δεν θέλει να είναι τόσο χαμηλά όμως νιώθω και το είπα στα αποδυτήρια ότι αυτή τη δυάδα αγώνων με την Ανόρθωση θέλουμε να τη διεκδικήσουμε, δεν μπορείς να παίζεις σε μια διοργάνωση και να μην έχεις στόχους. Στόχος ήταν να κερδίσουμε το παιχνίδι».

Βέσκο Μιχαΐλοβιτς (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε με μια καλά οργανωμένη αμυντικά ομάδα. Το καλό για εμάς είναι ότι υπάρχει δεύτερο παιχνίδι σε δύο βδομάδες και να είναι σίγουρος ο κόσμος μας και όλοι ότι η Ανόρθωση δεν θα παρουσιάσει αυτή την εικόνα ειδικά του δεύτερου ημιχρόνου. Μπορούμε σίγουρα πολύ καλύτερα, δείξαμε μέχρι σήμερα ότι είμαστε πολύ καλή ομάδα και πιστεύω μπροστά στον κόσμο μας θα καταφέρουμε έστω και δύσκολα να περάσουμε στην επόμενη φάση. Αυτό το παιχνίδι τέλειωσε, να προετοιμαστούμε για το δύσκολο παιχνίδι της Δευτέρας με την Πάφο και το κύπελλο μπορεί να περιμένει. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε σήμερα πάρα πολύς, μπορεί να έφυγαν χωρίς να είναι ευχαριστημένοι με αυτά που είδαν όμως να είναι σίγουροι ότι στη συνέχεια θα είμαστε καλύτεροι».

Για το τι πήγε λάθος: «Αυτό που πήγε λάθος ήταν ο Ολυμπιακός. Γιατί έχεις και αντίπαλο και έδειξε στα τελευταία παιχνίδια με Παραλίμνι και Δόξα μια πολύ καλή εικόνα. Με τη Δόξα δεν σκόραρε, σήμερα τα κατάφερε. Αυτό ήταν το λάθος αν ήταν λάθος, γιατί είχαμε έναν πολύ καλό αντίπαλο μπροστά μας».

«Το κλίμα στην Ανόρθωση είναι πάρα πολύ καλό και μέσα στα αποδυτήρια δεν υπάρχει το παραμικρό, υπάρχει ενθουσιασμός στον κόσμο, πιστεύουν στην ομάδα και δίκαια πιστεύουν, είναι στο χέρι μας σε δύο βδομάδες να καταφέρουμε να προκριθούμε».