«Καθάρισε» τον Οθέλλο και σημείωσε... καρέ νικών η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 25/11/2023 - 20:53

Ασταμάτητη Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν άνετα με 3-0 του Οθέλλου στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την δωδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους,

Το σύνολο του Καρσέδο συνέχισε από εκεί που έμεινε και πριν την διακοπή και πραγματοποιώντας άλλη μία καταιγιστική εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» του Άρη που κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ και πλέον... μοιράζεται μαζί τους την κορυφή.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ποτέ δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο να αντιδράσει. Το σκορ άνοιξε στο 51ο λεπτό ο Ζάιρο και το διπλασίασε στο 68ο λεπτό ο Τουμασί, μετά από ασίστ του Βραζιλιάνου, ενώ το 3-0 έκανε εννέα λεπτά αργότερα ο Ντράγκομιρ.

Η ομάδα από την Αθηαίνου δεν μπόρεσε ποτέ να... κοιτάξει στα μάτια τους Παφίτες και έπειτα από δύο σερί νίκες, γεύτηκε ξανά την πικρία της ήττας.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «γαλάζιοι» ανέβηκαν στους 26 βαθμούς (όσους έχουν ΑΠΟΕΛ και Άρης) και τοποθετούνται στην πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους εννέα βαθμούς και στην 11η θέση.

Στην επόμενη (13η) αγωνιστική, η Πάφος φιλοξενείται την Κυριακή (03/12, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και ο Οθέλλος υποδέχεται την Παρασκευή (01/12, 19:00), στο ίδιο γήπεδο την Ομόνοια.

Το παιχνίδι

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο μόλις στο τέταρτο λεπτό, με τον Ζάιρο να αφήνει την μπάλα στον Βαλακάρι αλλά το σουτ του χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια ο Ταουντούλ μάζεψε τη μπάλα.

Νέα τεράστια ευκαιρία για τους «γαλάζιους» τρία λεπτά αργότερα, με τον Ντράγκομιρ να επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα για ακόμη μια φορά βρήκε στο δοκάρι.

Το σύνολο του Καρσέδο απείλησε ξανά στο 18ο λεπτό, με τον Ικόκο να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Τάνκοβιτς, που πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ στο στο 43ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να κάνει το γύρισμα αλλά ο Βαλακάρι δεν βρήκε τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Μετά την ανάπαυλα η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό, με τον Ικόκο να κάνει το γύρισμα στον Ζάιρο, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ταούντουλ.

Ο Οθέλλος απείλησε στο 63ο λεπτό, με τον Σταματούλη να φεύγει στην κόντρα και να βγαίνει απέναντι από τον Ίβουσιτς, ο οποίος είπε «όχι» στο πλασέ του.

Πέντε λεπτά αργότερα οι Παφίτες διπλασίασαν το σκορ, με τον Ντράγκομιρ να δίνει στον Ζάιρο και εκείνος με την σειρά του να πασάρει στον Τουμάσι, που έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα με άνεση.

Το 3-0 έκανε στο 77ο λεπτό ο Ντράγκομιρ, μετά από λάθος του Ταούντουλ.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκόλνταρ, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς (66′ Τουμάσι), Πέπε (66′ Πελάτζιο), Βαλακάρι (77′ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο (77′ Νταβό).

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάσνι): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Σούτο (72′ Σανγκαρέ), Μπραμπίγια (72′ Λιμπόμπε), Κατσιατή (46′ Ποπέσκου), Γιάσο, Ντιαγέ (58′ Χριστοδούλου), Μπένσον.

Κάρλος Καρσέδο (Πάφος): «Θέλαμε να ξεκινήσουμε το παιχνίδι, πιέζοντας γιατί ξέραμε ότι ήταν σε καλή φόρμα ο Οθέλλος. Ξέραμε ότι θα έπαιζαν με 5 αμυντικούς πίσω, παίζουν με αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο είπαμε ότι έπρεπε να ήμασταν πιο κινητικοί και όταν πετύχαμε το πρώτο τέρμα έγιναν πιο εύκολα τα πράγματα. Θα ξεκουραστούμε και θα δούμε το επόμενο παιχνίδι».

Για το αν μπορεί η Πάφος να πάρει το πρωτάθλημα: «Έχουμε πολύ καλά ομάδα, είμαστε φιλόδοξοι ομάδα, πάμε βήμα -βήμα και βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι».

Για το βάθος που διαθέτει η ομάδα: «Είναι πολύ καλό για την ομάδα να έχει βάθος, υπάρχει ανταγωνισμός, είμαστε ευχαριστημένοι».

Για τον Νταβό: «Θα δούμε, θα κάνει έξτρα εξετάσεις».

Για τον Μπρούνο: «Ο Μπρούνο είχε ένα θέμα στον αστράγαλο, τον προστάτεψα, δεν έχει κάτι».

Για το επόμενο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα: «Είμαστε συγκεντρωμένοι εκεί, είναι ένα δύσκολο ματς και δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια».

Μίχαλ Σκάζνι (Οθέλλος): «Δεν παίξαμε καθόλου καλά. Κάναμε λάθη και τα λάθη πληρώνονται πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στο παιχνίδι με την Ομόνοια. Πιστεύω ότι θα παραμείνει ο Οθέλλος, θα τα καταφέρουμε. Όλες οι ομάδες έχουν προβλήματα. Εγώ μιλάω πάντα για την ομάδα μου, θα το παλέψουμε. Είδα και άλλες μεγάλες ομάδες της Κύπρου, η Πάφος έχει ποιότητα, έχει καλό προπονητή, μπορεί να πάρει και το πρωτάθλημα».