Οι «Ιπτάμενοι» Ολλανδοί επικράτησαν των «άνευρους» Γερμανών(Όλα τα αποτελέσματα)

Κυριακή, 14/10/2018 - 08:44

Με γκολ των Φαν Ντάικ, Ντεπάι και Βαϊνάλντουμ, η Ολλανδία επικράτησε με σκορ 3-0 της Γερμανίας στο Johan Cruyff Arena για το Group 1 της πρώτης κατηγορίας του Nations League. Ανατροπή η Βουλγαρία κόντρα στην Κύπρο, εύκολα τα Σκόπια το Λίχτενσταϊν.

Με τον Ρόλαντ Κούμαν στον πάγκο της και επιχειρώντας να χτίσει την ομάδα που θα την επαναφέρει στις μεγάλες διοργανώσεις, η Ολλανδία επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Γερμανίας στην Johan Cruyff Arena.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Group 1 της πρώτης κατηγορίας του Nations League, με τους "οράνιε" σε κέφια και τους Γερμανούς να δείχνουν πως ακόμη τελούν υπό σύγχυση μετά την αποτυχία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.
Ο Φαν Ντάικ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα στην Johan Cruyff Arena, με την Ολλανδία να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος των Σανέ και Ντράξλερ στο ματς έκανε περισσότερη επικίνδυνη την Γερμανία, ωστόσο ήταν οι Ολλανδοί που σημάδεψαν σωστά άλλες δύο φορές. Πρώτα με τον Ντεπάι στο 87' και μετά με τον Βαϊνάλντουμ στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-0!

Για την 2η αγωνιστική του Group 4 της δεύτερης κατηγορίας του Nations League, η Ιρλανδία φιλοξένησε στο Δουβλίνο την Δανία. Παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις και χωρίς γκολ έγινε στο Aviva Stadium, με το 0-0 να διατηρεί την Δανία στην κορυφή του ομίλου και τους Ιρλανδούς στην τελευταία θέση.
Στο Stadion Vassil Levski, η Βουλγαρία υποδέχτηκε την Κύπρο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Group 3 της τρίτης κατηγορίας στην διοργάνωση. Οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του Κάστανου από ασίστ του Αβραάμ, πήραν το προβάδισμα στο 41' και έκλεισαν προηγούμενοι στο σκορ το πρώτο 45λεπτο.
Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, που πρώτα βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντεσπόντοφ στο 59' και μετά αυτό της ολικής ανατροπής με τον Νεντέλεφ στο 68'. Και τα δύο τέρματα των Βούλγαρων ήρθαν από ασίστ του Σ. Ποπόφ.

Τέλος, στο Philip II Arena, τα Σκόπια δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στο Λίχτενσταϊν και επικράτησαν με σκορ 4-1 για την 3η αγωνιστική του Group 4 της τέταρτης κατηγορίας του Nations League. Για τους νικητές σκόραρε δύο φορές ο Τραϊκόφσκι (10', 30') και από μια οι Πάντεφ (36'), Αλιόσκι (67'). Το τέρμα των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Γιλντίζ (37').

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:(13/10):

Ολλανδία - Γερμανία 2-0
Ιρλανδία - Δανία 0-0
Βουλγαρία - Κύπρος 2-1
Σκόπια - Λίχτενσταϊν 4-1
Νορβηγία-Σλοβενία 1-0
Αρμενία-Γιβραλτάρ 0-1
Γεωργία-Ανδόρα 3-0