Οι τελικοί που "έσπασαν" καρδίες με πρωταγωνίστριες Ρεάλ και Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/5/2018 - 11:43

Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ συγκρούονται απόψε (26/5 21:45) στο Κίεβο με στόχο την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι δυο ομάδες έχουν συνολικά 17 κατακτήσεις κυπέλλου πρωταθλητριών ή Τσάμπιονς Λιγκ όπως καθιερώθηκε από το 1992. Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι ο πολυνίκης του θεσμού με 12 κατακτήσεις, ενώ η Λίβερπουλ έχει πέντε.

Σίγουρα μιλάμε για δυο από τους μεγαλύτερους ποδοσφαιρικούς οργανισμούς στον κόσμο οι οποίοι συμμετείχαν σε πάμπολλους αγώνες που «έσπασαν» κυριολεκτικά καρδιές.

Πιο κάτω θα θυμηθούμε δυο τέτοιους τελικούς στους οποίους συμμετείχαν οι αποψινές φιναλίστ και στους οποίους τελικά κατέκτησαν το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η εξέλιξη τους μοναδική, θα μείνει για πάντα χαραγμένη στην μνήμη των ποδοσφαιρόφιλων ανά την υφήλιο.

2014 Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο 4-1

Σε ένα συναρπαστικό τελικό στην Λισαβώνα η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ατλέτικο στην παράταση και κατέκτησε το 10ο τρόπαιο στην ιστορία της.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κρατούσε την πρώτη κούπα στα χέρια της, καθώς προηγήθηκε με 1-0 στο 36' με γκολ του Γκοντίν από το τραγικό λάθος του Κασίγιας, αλλά "λύγισε" στις καθυστερήσεις.

Ο Σέρχιο Ράμος στο 93' κατάφερε να ισοφαρίσει επίσης με κεφαλιά και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου η "βασίλισσα" πέτυχε τρία γκολ.

Την ανατροπή έκανε ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 110', σκοράροντας και αυτός με κεφαλιά, ενώ θα μπορούσε και αυτός να χαρακτηριστεί μοιραίος μέχρι τότε, καθώς στην κανονική διάρκεια είχε χάσει τις δύο μεγάλες ευκαιρίες της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι.

Ακολούθησε το 3-1 από τον Μαρσέλο στο 118' και το τελικό 4-1 από τον Ρονάλντο στο 120' με εκτέλεση πέναλτι.

Δείτε το βίντεο:

2005 Μίλαν-Λίβερπουλ 3-3(Πέναλτι 2-3)

Σε ένα απίστευτο τελικό στην Κωνσταντινούπολη η Λίβερπουλ κατάφερε να κάνει το εις βάρος 3-0,  3-3 και να στείλει τον αγώνα στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί που η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν πιο εύστοχη από τους Ιταλούς και κατέκτησε το πέμπτο της τρόπαιο.

Τον «χορό» των γκολ άνοιξε ο Μαλτίνι στο 1΄ ενώ ακολούθησαν δυο γκολ από τον Κρέσπο μέχρι το 44΄. Στην επανάληψη η Λίβερπουλ με ολική αντεπίθεση κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Τα γκολ για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού πέτυχαν οι Τζέραντ, Σμίσε και Τσάβι Αλόνσο.