Όταν η Ελλάδα είχε πετύχει ξανά όχι τέσσερα αλλά… πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο

Παρασκευή, 22/3/2024 - 07:57
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΑΡ)

Μια… φοβερή και τρομερή Εθνική Ελλάδας, έχει καταφέρει να εξασφαλίσει την παρουσία της στον τελικό των play-off του Euro 2024 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Διαλύοντας με 4-0 το… ανήμπορο να αντιδράσει Καζακστάν στην «OPAP Arena» χάρη στα τέρματα των Μπακασέτα, Πέλκα, Ιωαννίδη και Κουρμπέλη στα πρώτα 45 λεπτά.

Επίδοση αξιοσημείωτη, αλλά και… ιστορική συνάμα. Και αυτό γιατί, για να βρούμε κάτι ανάλογο, σε εντός έδρας παιχνίδι, θα πρέπει να γυρίσουμε 48 χρόνια πίσω. Βλέπετε, ήταν 11 Οκτωβρίου 1978, όταν η Εθνική ομάδα της Ελλάδας αντιμετώπισε τη Φινλανδία για τα προκριματικά του τότε Κυπέλλου Εθνών, σημειώνοντας μια εξωπραγματική νίκη για τα δεδομένα εκείνης της εποχής με το ασύλληπτο 8-1.

Νίκη η οποία ειρήσθω εν παρόδω αποτελεί και την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Ελλάδας σε επίσημο παιχνίδι, με τη διαφορά πως τότε είχε πετύχει όχι τέσσερα, αλλά πέντε τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.Για την ιστορία, ο Τάκης Νικολούδης είχε σκοράρει στο 15' και στο 25', ο Θωμάς Μαύρος στο 38' και στο 44' και ο Γιώργος Δεληκάρης στο 23'.