Ουρουγουάη - Σαουδική Αραβία 1-0

Τετάρτη, 20/6/2018 - 19:52

Η Ουρουγουάη επικράτησε της Σ. Αραβίας με 1-0 χάρη σε γκολ του Λουίς Σουάρες στο 23ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η Ουρουγουάη εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της από τον όμιλο ενώ, η Σαουδική Αραβία είπε επίσημα «αντίο» από τη συνέχεια του Μουντιάλ. Η λατινοαμερικάνοι θα αγωνιστούν με τους Ρώσους στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων όπου θα κριθεί η πρώτη θέση. Οι Σαουδάραβες αντιμετωπίζουν την επίσης αποκλεισμένη Αίγυπτο όπου θα παίξουν για την «τιμή» τους.

Στο πρώτο 20λεπτο οι Σαουδάραβες «στάθηκαν» πολύ καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με την εικόνα που παρουσίασαν στην πρεμιέρα του Μουντιάλ. Από την άλλη η Ουρουγουάη έψαχνε συνεχώς τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.  Στο 23ο λεπτό, είχαμε τραγική έξοδο από τον τερματοφύλακα της Σ. Αραβίας μετά από εκτέλεση κόρνερ δίνοντας έτοιμο γκολ στον Λουίς Σουάρες, ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για την Ουρουγουάη. Παρά την διαφορά δυναμικότητας που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων η Σ. Αραβία είχε την υπεροχή στο ποσοστό κατοχής της μπάλας στο υπόλοιπο ημίχρονο, χωρίς όμως να βρεθεί ουσιαστικά η «κλασσική» ευκαιρία για γκολ. Στο 44ο λεπτό ο Τζασίμ αποχώρισε από το παιχνίδι τραυματίας καθώς είχε μια άσχημη πτώση στον αγωνιστικό χώρο 3 λεπτά νωρίτερα. Το ημίχρονο «έκλεισε» με τους λατινοαμερικάνους μπροστά στο σκορ με 1-0.

Σε ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο, η Ουρουγουάη έπαιξε ουσιαστικά για να κρατήσει το υπέρ της 1-0 χωρίς να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από το τέρμα του Οβάις. Οι Σαουδάραβες προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα γκολ που θα τους έδινε τις όποιες ελπίδες πρόκρισης είχαν, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Λουίς Σουάρες με την σημερινή του συμμετοχή απέναντι στην Σ. Αραβία συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με την φανέλα της εθνικής Ουρουγουάης, ενώ με το γκολ που σκόραρε στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε ο πρώτος Ουρουγουανός που σκοράρει σε 3 διαφορετικά Μουντιάλ.

Εντεκάδες

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Κάσερες, Γοδίν, Βαρέλα, Χιμένεθ, Ροντρίγκες (Λαχάλτ 59’), Σάντσες (Νάντες 82’) , Βετσίνο (Τορέιρα 59’) , Μπεντακούρ, Σουάρες, Καβάνι

Σ. Αραβία: Οβάις, Χαβσάβι, Σαχράνι, Μπουράκ, Αλμπουλάι, Τζασίμ (Αλμογκάμι 44’), Φαράχ, Μπαμπίρ (Κανό 76’), Νταβσάρι, Οτάιφ, Μουβαλάντ (Αλ Σαλχλάβι 79’)