Παιχνιδάρα στο Τσίρειο με χαμένο πέναλτι στο 94΄ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/9/2017 - 20:55

ΑΕΛ και Απόλλων εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο ντέρμπι της Λεμεσού. Ουσιαστικά οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ο Απόλλωνας το πρώτο και η ΑΕΛ το δεύτερο.

Οι "γαλάζιοι" άνοιξαν το σκορ με τον Μάγκλιτσα στο 32΄, ενώ οι "γαλαζοκίτρινοι" ισοφάρισαν με τον Λεόντσο στο 48΄.

Η ΑΕΛ έχασε πέναλτι με τον Αρουαμπαρένα στο 94΄.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλύτερος ο Απόλλωνας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «γαλάζιοι» θα βρουν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 12΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα, όμως ο Βοζίνια έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 32΄ όμως ο Απόλλωνας θα ανοίξει το σκορ με τον Μάγκλιτσα να πετυχαίνει το πρώτο του φετινό γκολ. Ο Ρομπέρζ πήρε την μπάλα έδωσε στον Σκέμπρι ο οποίος κοίταξε μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στον αμαρκάριστο Κροάτη ο οποίος με σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Βοζίνια. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρομπέρζ ακολούθησε την φάση με αποτέλεσμα να ανοίξει η άμυνα της ΑΕΛ και να χάσει τον Κροάτη επιθετικό.

Β΄ Ημίχρονο:

Η ΑΕΛ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μόλις στην πρώτη της ευκαιρία στο 48΄ ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά του Λεόντσο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα χάσει διπλή ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα, όμως ο Βοζίνια θα πει όχι και στα δει σουτ του Κροάτη.

Η ΑΕΛ που ήταν αρκετά καλή στο δεύτερο μέρος, έχασε μοναδική ευκαιρία στο 79΄ ανατρέψει το σκορ με τον Αλταϊρ. Ο Αβραάμ σέντραρε από τα αριστερά, ο Αρουαμπαρένα άφησε την μπάλα ο Αλταϊρ όμως που σούταρε έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βάλε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ζελάγια θα ανατρέψει τον Αβραάμ, ο Νικολαϊδης θα σφυρίξει πέναλτι, όμως ο Αρουαμπαρένα δεν θα καταφέρει να νικήσει τον Βάλε, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ισπανού.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Λεάντρο, Αβραάμ, Φιντέλις, Λεόντσο (72'Αρουαμπαρένα), Λαφράνς, Αϊρόσα, Σάσι, Μιτρέα, Αλνταΐρ (86΄ Σοάρες), Μπενίτεζ (75'Μέσκα).

Απόλλων:  Βάλε, Σακέτι, Άλεξ (66'Μαρτίνες), Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Σκέμπρι,  Γιούστε, Γιάκολις (63'Σαρδινέρο), Άλεφ, Μάγκλιτσα.