Παιχνίδι-θρίλερ με τον Ντάρμπισαιρ να λυτρώνει την Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/1/2018 - 16:45

H καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Αυτό ρητό βρήκε εφαρμογή και για την Ομόνοια στο Μακάρειο, όπου η αναμέτρηση της με τον Ολυμπιακό ξεκίνησε με διπλή ευκαιρία για τους πράσινους μόλις στο 2'. Ο Παχίπης έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον Ντάρμπισαϊαρ που είχε ... οπλίσει και περίμενε για να σκοράρει και στην εξέλιξη της φάσης ο Δημητρίου μέσα από την περιοχή σούταρε εκτός εστίας του Χίντι.

Η επόμενη φάση όμως έφερε και το γκολ. Στο 11' ο Ντάρμπισαϊαρ γύρισε μέσα στην περιοχή στον Λόπες, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Χίντι για το 0-1! Στο 20' τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για την ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ. Μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία ο Δημητρίου έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Τζαρσίνιο με πολύ κοντινή κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 0-2. Στο 26' το ''τριφύλλι'' που ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς, έχασε τεράστια ευκαιρία για το τρίτο τέρμα. Ο προωθημένος Γουίλιαμ, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μαργκάσα, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου απείλησε την εστία του Μιχαίλοφ που σήμερα έκανε ντεμπούτο, καθώς μετά από κεφαλιά του Πουγιούκκα σε εκτέλεση κόρνερ η μπάλα, ''έγλειψε'' το δοκάρι του Βούλγαρου τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Στην επανάληψη, οι φάσεις ήταν σχεδόν ανύπαρκτες. Η Ομόνοια από την μια προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ και δεν προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός από τον άλλη είχε την διάθεση να απειλήσει αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνος. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε στο 72' με σουτ του Πεχλιβάνη που ο Μιχαΐλοφ απέκρουσε σε κόρνερ. Η επόμενη φάση όμως στο 82' έφερε το γκολ και έβαλε φωτιά στα τελευταία λεπτά. Ο Κάστρο γέμισε και Καπαρτής από κοντά μείωσε σε 1-2.

Το τελευταίο λεπτό έκρυβε πολύ μεγάλες συγκινήσεις, με πολλές διαμαρτυρίες και πολλά ερωτήματα. Ο Ολυμπιακός βγήκε στην επίθεση, ο επόπτης αρχικά σήκωσε το σημαιάκι για φάουλ πάνω σε παίκτη των γηπεδούχων, οι παίκτες της Ομόνοιας στιγμιαία σταμάτησαν, ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα και ήρθε η ισοφάριση με τον Πολίτσι, που έκανε το 2-2. Στην συνέχεια επικράτησε πανδαιμόνιο με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα, ωστόσο το γκόλ μέτρησε ορθώς κανονικά.

Και όμως το ματς δεν είχε τελειώσει. Η Ομόνοια είπε την τελευταία της λέξη στο 95'. Ο Λόπες έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Ντάρμπισαιρ αμαρκάριστος ουσιαστικά εκτέλεσε τον Χίντι και έκανε το 2-3 σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, που δεν προσφερόταν για όσους έχουν προβλήματα με την καρδιά τους. Το παιχνίδι πάντως θα συζητηθεί, καθώς τόσο στο πρώτο γκόλ του Ολυμπιακού όσο και στο νικητήριο της Ομόνοιας, οι σκόρερς ελέγχονται για αντικανονική θέση.Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της Ομόνοιας και όγδοη σερί με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, με τον οποίο είναι αήττητη για 14 συνεχόμενα ματς.