Το πάλεψε αλλά είχε το μυαλό του... αλλού

Πέμπτη, 8/11/2018 - 21:45

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο ΓΣΠ μεταξύ του Απόλλωνα και της Άιντραχτ. Ο Απόλλωνας μπορεί να παρουσιάστηκε αρκετά καλός στον αγωνιστικό χώρο όμως γνώρισε την ήττα από την ανώτερη Γερμανική ομάδα με 3-2. Η ομάδα του Αυγουστή φάνηκε να είχε περισσότερο το μυαλό της στο Κυριακάτικο παιχνίδι με την ΑΕΛ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς παρατάχθηκε με αρκετές σημαντικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της. Πλέον ο Απόλλωνας είναι και μαθηματικά εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης καθώς έμεινε στον ένα βαθμό.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο έβδομο λεπτό για τον Απόλλωνα με τον Χάμπο ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία του Τράπ.

Με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στην αναμέτρηση οι ποδοσφαιριστές της Άιντραχτ πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας κερδίσει πολλά μέτρα. Οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας είχαν οπισθοχωρήσει αισθητά.

Στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης η Άιντραχτ βρήκε το γκολ με τον Γιόβιτς εξαργυρώνοντας έτσι την υπεροχή της.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση. Κρατούσε περισσότερο μπάλα αλλά δεν είχε βρει την μεγάλη ευκαιρία.

Οκτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μετά από μία αψιμαχία με ποδοσφαιριστή της Άιντραχτ ο διαιτητής της αναμέτρησης απόβαλε τον προπονητή της Λεμεσιανής ομάδας ενώ τιμώρησε τον παίκτη της φιλοξενούμενης ομάδας με κίτρινη κάρτα.

Στο 44ο λεπτό ο Άντον Μάγκλιτσα βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως η κίνηση του τον ανάγκασε να πάει πολύ πλάγια έτσι το πλασέ του έφυγε παράλληλα με την εστία.

Β’ Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Άιντραχτ στην πρώτη της αξιόλογη ευκαιρία διπλασίασε τα τέρματα της με τον Χάλερ.

Πανέμορφη σέντρα από τα αριστερά από τον Γκατσίνοβιτς και με προβολή ο Χάλερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Απόλλωνα τρία λεπτά αργότερα όταν ο Γκατσίνοβιτς έκανε ένα πανέμορφο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή για να κάνει τα τέρματα της ομάδας του τρία.

Μετά το τρίτο της γκολ η Άιντραχτ κατέβασε ταχύτητα καθώς το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει και έδωσε αρκετό χώρο στον Απόλλωνα να δημιουργήσει το παιχνίδι του.

Στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο ο Ζελάγια πετάχτηκε στην φάση και με το κεφάλι μείωσε για τον Απόλλωνα σε 3-1.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 ο Πέδορ εκτέλεσε νέο φάουλ με τον Φοπάλα να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Τράπ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πολιορκούσε την αντίπαλη περιοχή με συνεχή φάουλ έξω από αυτή.

Στο 90ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει κι άλλο στην αναμέτρηση όταν ο Μάρκοβιτς από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Τραπ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι με τον Ζελάγια να το εκτελεί εύστοχα κάνοντας το 3-2.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Κίσσας, Ντιλάν, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου (Πέδρο 60'), Στυλιανού, Μάρκοβιτς, Σακέτσι, Σαρδινέρο, Σκέμπρι (Φοπάλα 67'), Μάγκλιτσα(Ζελάγια 46')

Άιντραχτ (Άντι Χούτερ): Τραπ, Ντικά, Φερνάντες (Ντε Γκούζμαν 77'), Γιόβιτς (Μίλερ 85'), Χάλερ (Ρέμπιτς 65'), Γκατσίνοβιτς, Βίλεμ, Άμπραχαμ, Χασέμπε, Στέντερα, Ντα Κόστα.

Δηλώσεις

Περικλής Παπαγιάννης:  «Είμαστε αρκετά στεναχωρημένοι όσο αφορά το αποτέλεσμα του αγώνα αλλά ευχαριστημένοι για την απόδοση.

Οι ποδοσφαιριστές μας είναι άξιοι συγχαρητηρίων και στάθηκαν πολύ καλά σε αυτό το ψηλό επίπεδο».