Πάλεψε με 9 παίκτες, αλλά λύγισε από την Τότεναμ με αυτογκόλ στο 96' η Λίβερπουλ

Σάββατο, 30/9/2023 - 21:41

Λύγισε στο Λονδίνο η Λίβερπουλ των 9 παικτών και η Τότεναμ βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την κορυφή! Η ομάδα του Άνχε Ποστέκογλου κατάφερε να βρει γκολ στο φινάλε (2-1) του αγώνα, αφού ο Μάτιπ σκόραρε στο 90+6’ στην εστία του Άλισον.

Με την ομάδα του Κλοπ να μάχεται με νύχια και δόντια, αλλά να πληρώνει τις δύο αποβολές της και να γνωρίζει την ήττα, χάνοντας την ίδια ώρα να ξεπεράσει τη Σίτι και να ανέβει μόνη πρώτη, ούσα πλέον στο -2.

Από νωρίς δεν πήγαν καλά τα πράγματα για τη Λίβερπουλ, με τον Τζόουνς στο 26ο λεπτό να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και έπαιζαν στα… ίσα στην Τότεναμ η οποία πίεζε και τελικά άνοιξε το γκολ στο 36ο λεπτό με τον Σον. Όμως, ο Χάκπο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 45+4’ και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Ο Ζότα στο 69’ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους reds να μένουν με εννέα παίκτες και να το παλεύουν ως το φινάλε, έχοντας κάποιες καλές στιγμές. Το ματς φαινόταν ότι θα ολοκληρωθεί με 1-1, ωστόσο ο Μάτιπ στο 90+6' έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι η Τότεναμ πήρε μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -1 από τη Μάντσεστερ Σίτι.