Παλικαρίσια απόδραση της Ντόρτμουντ από το Χόφενχαϊμ

Σάββατο, 30/9/2023 - 09:35

Την πρώτη νίκη-δήλωση για φέτος στην Bundesliga έκανε η Ντόρτμουντ!

Απέναντι σε μια Χόφενχαϊμ που προερχόταν από το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της, οι Βεστφαλοί απέδρασαν με σπουδαίο διπλό από την έδρα της (3-1).

Παρόλο που προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Φίλκρουγκ (ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κλέψιμο και τελείωσε ωραία τη φάση στο 18’), η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς δεν το χάρηκε για πολύ.

Διότι ο Κράμαριτς αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Σταχ σε άτσαλο τάκλιν του Χούμελς και ισοφάρισε στο 25’.

Πριν το ημίχρονο ωστόσο (και συγκεκριμένα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων) ο Ρόις εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Μπάουμαν και με βολ πλανέ τίναξε τα δίχτυα.

Παρόλο λοιπόν που στο 71’ έμεινε με παίκτη λιγότερο (λόγω αποβολής του Μπανσεμπαΐνι με δεύτερη κίτρινη), η Ντόρτμουντ έδειξε χαρακτήρα.

Και όχι μόνο προστάτευσε το υπέρ της σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις κλείδωσε (σε ωραία αντεπίθεση με τον Ράιερσον) το πολύτιμο διπλό.

Αυτό που της επέτρεψε να προσπεράσει τη σημερινή της αντίπαλο στη βαθμολογία και να πιάσει κορυφή, έστω και αν αναμονή των υπόλοιπων αγώνων.