Πανάξια στην επόμενη φάση ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 30/8/2018 - 21:55

Την πορεία της ΑΕΚ θα ακολουθήσει πανάξια και ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Βασιλείας με 1-0 χάρη σε μια «βολίδα» του Χάμπου Κυριάκου. Ο Απόλλωνας πήρε την πρόκριση με μια πανάξια εμφάνιση και περιμένει πλέον να μάθει τους αντιπάλους του στη φάση των ομίλων του Europa League.

Δείτε εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Αρκετά καλά ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του Απόλλωνα με τον Παπουλή μόλις στο δεύτερο λεπτό να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω.

Στη συνέχεια η Βασιλεία προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα και να φέρει το παιχνίδι στα δικά της μέτρα.

Στο 14ο λεπτό ο Φακούντο Περέιρα εξαπόλυσε ένα καταπληκτικό σουτ επίσης έξω από την περιοχή όμως ο Χάνσεν ήταν σε ετοιμότητα αποσοβώντας την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου η δράση μεταφέρθηκε στο κέντρο κυρίως με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές με τις κινήσεις τους. Τα λάθη όμως δεν έλειψαν παρά το «διστακτικό» παιχνίδι και από τις δύο πλευρές.

Τεράστια ευκαιρία έκανε «φτερά» για τον Απόλλωνα στο 38ο λεπτό όταν ο Φώτης Παπουλής βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χάνσεν.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δεύτερου 45λέπτου ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος για το γκολ της πρόκρισης. Η ομάδα του Αυγουστή κράτησε την μπάλα προσπαθώντας να βρει τους χώρους για να βρει το γκολ. Από την άλλη η Βασιλεία κλείστηκε πίσω για να κρατήσει το δικό της προβάδισμα.

Το γκολ για τον Απόλλωνα τελικά ήρθε στο 52ο λεπτό με τον Χάμπο Κυριάκου μετά από ένα τρομερό σουτ 30 μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Γκολ το οποίο ήταν αρκετό μέχρι εκείνο το σημείο να στείλει τους Λεμεσιανούς στην φάση των ομίλων.

Μετά το γκολ η Βασιλεία ανέβασε στροφές για να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Απόλλωνα να μην διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμα και τους ποδοσφαιριστές του να είναι νευρικοί.

Η Βασιλεία προσπάθησε να απειλήσει την ομάδα της Λεμεσού από μακρινή απόσταση στο 73ο λεπτό όμως ο Μπρούνο Βάλε ήταν στο σωστό σημείο και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Η Βασιλεία στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβηκε πολύ ψηλά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης όμως άφησε πολλά κενά στην άμυνας της δίνοντας έτσι τους χώρους στον Απόλλωνα.

Δηλώσεις Αυγουστή: «Πάμε στους ομίλους με στόχους»

«Μεγάλη βραδιά για όλους. Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και έδωσαν χαρά στους οπαδούς. Πίστεψαν στις δυνατότητες τους και απέδειξαν σε κάποιους ότι τα μπάτζετ δεν παίζουν ποδόσφαιρο. Το θέλαμε και το καταφέραμε για αυτό τους δίνω συγχαρητήρια.

Από σήμερα συγκεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και ο δρόμος θα είναι μακρύς όπως και πέρσι. Φέτος όμως θα πάμε με στόχους στους ομίλους. Μπορούμε για μεγάλα πράγματα.

Κάθε χρονιά χτίζεται μέσα από επιτυχίες. Το ότι είμαστε εδώ για 4η φορά είναι τεράστια επιτυχία. Διακόψαμε ένα σερί 14 χρόνων της Βασιλείας με συνεχή παρουσία στους ομίλους Ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι στα μεταγραφικά αλλά η νύχτα είναι μεγάλη. Πιστεύω στο ήδη υπάρχον ρόστερ και όλοι είναι ισάξιοι.

Δεν ξεχωρίζω τους παλιούς με τους νέου ποδοσφαιριστές. Όλοι για μένα είναι το ίδιο και όλοι αξίζουν το ίδιο αφού το δείχνουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο».