Πανδαισία από γκολ στο Παραλίμνι με νικήτρια της Νέα Σαλαμίνα (BINTEO)

Κυριακή, 2/9/2018 - 22:06

Η Νέα Σαλαμίνα σε ένα «τρελό» παιχνίδι στην πρεμιέρα της ουσιαστικά στο πρωτάθλημα επικράτησε εκτός έδρας της νεοφώτιστης ΕΝΠ με το εντυπωσιακό 5-3. Η προσφυγική ομάδα άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τιάγκο, ο Πίττας ισοφάρισε όμως ο Τιάγκο και πάλι σκόραρε με πέναλτι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα έκανε τα γκολ της τρία με τον Κωστή. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κίγκσλει έκανε το 4-1, ενώ η Ένωση μείωσε σε 4-2 με τον Ρασμούσεν, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν κάνοντας το 5-2 με τον Ελουντού ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν την «ραψωδία» από γκολ με τον Αμπαρτζουμιάν ο οποίος έκανε το τελικό 5-3.

Η ΕΝΠ έδειξε τεράστια αμυντικά κενά στην «επανεμφάνιση» της στην Α΄ Κατηγορία.

Α΄ ημίχρονο:

Γκολ με το «καλημέρα» για την Νέα Σαλαμίνα μόλις στο 3΄. Η προσφυγική ομάδα μετά από φάση διαρκείας και όμορφη συνεργασία άνοιξε το σκορ με τον Τιάγκο παρά την προσπάθεια του Κλέιμαν.

Στο 11΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Κορέια όμως ο Κλέιμαν απέτρεψε το γκολ.

Η πρώτη φάση για της ΕΝΠ θα έρθει στο 26΄ με τον Ολίβα ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Βεσελόφσκι απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους αυτή την φορά με τον Πίττα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 35΄ η ΕΝΠ θα καταφέρει να βρει δίκτυα με τον Πίττα. Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός μπήκε στην περιοχή των «ερυθρολεύκων» και με ένα όμορφο «τσίμπημα» νίκησε τον Βεσελόφσκι.

Με την επίτευξη του γκολ από τον Πίττα οι διακόπτες έπεσαν και ακολούθησε εντεκάλεπτη καθυστέρηση.

Η διακοπή αυτή δεδομένα επηρέασε τους γηπεδούχους αφού στο 43΄ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι με τον Τιάγκο να ευστοχεί και να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας επίσης τα προσωπικά του γκολ δυο.

Στο 45+7 οι «ερυθρόλευκοι» θα κάνουν τα γκολ τους τρία με τον Κωστή. Τεράστια τα κενά στην άμυνα των νεοφώτιστων με την Νέα Σαλαμίνα να τα τιμωρεί υποδειγματικά.

Β΄ ημίχρονο:

Η Νέα Σαλαμίνα όπως ξεκίνησε τον αγώνα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας με τον Κίνγκσλει στο 52΄ το τέταρτο της γκολ.

Στο 60΄ η ΕΝΠ μείωσε στο σκορ με τον νεοαποκτηθέντα Ρασμούσεν ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε λογαριασμό με τα αντίπαλα δίκτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα είχε δοκάρι με τον Κίνγκσλει.

Στο 78΄ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους πετυχαίνοντας και πέμπτο γκολ με τον Ελουντού

Η ΕΝΠ έχει τεράστια αμυντικά κενά και φαίνεται πως ακόμη δεν είναι έτοιμη ώστε να μπορεί να σταθεί επάξια στην πρώτη κατηγορία.

Στο 85΄ η ΕΝΠ θα μειώσει σε 3-5 με τον Αμπαρτζουμιάν.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (Βαλιάνος 71'), Ρίλεϊ, Εκίθα, Ενόχ, Σερμπάκοφ (Φράγκου 46'/Κοσμάς 70'), Ζάρατε, Πίττας, Ουντότζι, Ρασμούσεν.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Ντομίνγκεζ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μιντίκκης, Κωστή, Μαργκάσα, Τιάγκο, Ελουντού, Κίνγκσλει (Σικόρσκι 81')