Πανηγυρικά στον τελικό η ΑΕΚ με... ανατροπή (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό, αφού επικράτησε εκ νέου του ΑΠΟΕΛ αυτή την φορά εκτός έδρας με 2-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντε Καμάργκο, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ τον Φλοριαν και Καταλά.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά μέτρια τα πρώτα στάδια του αγώνα με τις δυο ομάδες θα δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα θα είναι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εμπεσίλιο στο 7΄, όμως το σουτ του έδιωξε ασταθώς ο Πάμπλο, στην επαναφορά ο Φαρίας σούταρε απελπιστικά έξω. Τέσσερα λεπτά η ΑΕΚ απάντησε με τον Χέφελ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 26΄ και πάλι ο Χέφελ απείλησε χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 31΄ ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να προηγηθεί με τον Ντε Καμάργκο, ο οποίος μετά από σέντρα του Μακρή, σούταρε και «έγραψε» το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με μια ευκαιρία για κάθε ομάδα, με Ντελατόρε ο ΑΠΟΕΛ και Ακοράν η ΆΕΚ.

Β΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ θα βρει την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 53΄ με τον Μακρή, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Πάμπλο έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ τέσσερα λεπτά αργότερα (57΄) θα καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Φλοριάν, ο οποίος είχε μπει λίγο πριν στην θέση του Τρισκόφσκι. Ο Γάλλος επιθετικός κατάφερε να κρατηθεί ώστε να μην βγει σε θέση οφ σάιτ, πέρασε Βάτερμαν και με πλασέ έγραψε το 1-1. Στο 62΄ ο Γιάννου έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Καμάργκο θα κάνει το σουτ το οποίος έδιωξε με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ ο Πάμπλο. Στο 68΄ η ΑΕΚ θα χάσει νέα ευκαιρία με τον Φλοριάν, ο οποίος μόνος τους αστοχεί.

Στο 73΄ η ΑΕΚ θα καταφέρει να κάνει τα γκολ της δυο και θα ανατρέψει το σκορ με τον Καταλά. Ο Χέφελ εκτέλεσε το κόρνερ, ο αρχηγός της ΑΕΚ έπιασε την κεφαλιά και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Λάρνακας.

Ουσιαστικά με το γκολ του Καταλά, καθάρισαν την πρόκριση και έκλεισαν θέση για τον τελικό της 16ης Μαΐου.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Πολιάκοφ (71' Ζαχίντ), Αλεξάνδρου, Φαρίας, Στυλιανίδης, Εμπεσίλιο (63' Εφραίμ), Μακρής, Ντελατόρε, Ντε Καμάργκο (74' Ποτέ)

ΑΕΚ: Πάμπλο, Καταλά, Μοϊσόφ, Αντωνιάδης (46' Τέτε), Τρουγιόλς (76' Νέλσον), Χέφελ, Κάσες, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι (55' Φλοριάν), Γιάννου

Τελικό: ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-2 (ΦΩΤΟ)