«Παρέλαση» της Γιουβέντους στο Μιλάνο…

Δευτέρα, 12/11/2018 - 08:15

Μάριο Μάντζουκιτς και Κριστιάνο Ρονάλντο έστησαν το δικό τους πάρτι στο «Σαν Σίρο» και η ασταμάτητη Γιουβέντους πήρε και το ντέρμπι απέναντι στην Μίλαν (0-2).

Καταντάει κουραστικό, μα είναι αλήθεια. Η Γιουβέντους δεν παίζεται εντός συνόρων. Ότι κι αν γίνει, όπως κι αν πάει το ματς έχει ένα τρόπο για να κερδίσει.

Αυτή τη φορά βέβαια το έργο της ήταν πιο εύκολο. Οι πάμπολλες απουσίες της Μίλαν είχαν αποδεκατίσει την ομάδα του Γκατούζο, που είδε όλα να της πάνε στραβά.

Το γρήγορο γκολ της Γιουβέντους με κεφαλιά του Μάντζουκιτς (8’, 0-1) έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων, που σαν να μην έφτανε αυτό είδαν το πέναλτι του Ιγκουαΐν στο τέλος του ημιχρόνου να πηγαίνει στο δοκάρι!

Το δοκάρι αρνήθηκε στον Ντιμπάλα το 0-2 σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (57’), με την Μίλαν να βγαίνει μαζικά μπροστά και να επιδιώκει την ισοφάριση. Ωστόσο, κόντρα στην ροή του ματς ήρθε το δεύτερο γκολ για τους «μπιανκονέρι».

Σε φάση διαρκείας ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε σε καίρια θέση και «εκτέλεσε» τον Ντοναρούμα (81’, 0-2), ενώ σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Μίλαν έχασε και τον Ιγκουαΐν, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.