"Παρέλαση" τίτλου στο Λονδίνο από την αρμάδα του Γκουαρδιόλα

Παρασκευή, 2/3/2018 - 08:30

Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες η Μάντσεστερ Σίτι «ασέλγησε» στο... περιφερόμενο πτώμα της Άρσεναλ και έκανε πάρτι τίτλου μέσα στο «Emirates», με το επιβλητικό 3-0 στο 100ο ματς του Γκουαρδιόλα.

Μια νίκη στις τελευταίες 19 εκτός έδρας αναμετρήσεις της με την Άρσεναλ στο πλαίσιο της Premier League, το 2-0 τον Ιανουάριο του 2013, «μετρούσε» η Μάντσεστερ Σίτι μέχρι το αποψινό παιχνίδι στο Λονδίνο... όπου τις διπλασίασε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Το 3-0 υπέρ της στον τελικό του Λιγκ Καπ την Κυριακή ακολούθησε νέο 3-0 στο «Emirates», στην 100η παρουσία του Πεπ Γκουαρδιόλα στον πάγκο της, ένα βαρύ σκορ που ίσως αδικεί κάπως τους «Κανονιέρηδες», ωστόσο δεδομένα φέρνει σε δύσκολη θέση τον Αλσατό προπονητή τους, Αρσέν Βενγκέρ, ενόψει των διπλών αναμετρήσεων με την Μίλαν.

Ένα «εκρηκτικό» εικοσάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο έφερε τρία τέρματα για τους «Πολίτες» με τον Μπερνάρντο Σίλβα (15'), τον Νταβίδ Σίλβα (28') και τον Λιρόι Σανέ (33'), τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό 3-0, καθώς οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δέχθηκαν τρία γκολ στο γήπεδό τους στο πρώτο ημίχρονο για πρώτη φορά στην Ιστορία της Premier League έχασαν πέναλτι με τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 53ο λεπτό (απέκρουσε ο «σπεσιαλίστας» Έντερσον Μοράες) και δεν κατάφεραν τελικά να ούτε το γκολ της τιμής, παρά την προσπάθειά τους στην επανάληψη αλλά και τη σχετική «χαλάρωση» των φιλοξενούμενων.

Με αυτή την εκτός έδρας νίκη η Μάντσεστερ Σίτι, την οποία θα πρέπει να ξεκινήσουμε να αποκαλούμε «πρωταθλήτρια Αγγλίας της σεζόν 2017-18», έφτασε τους 75 βαθμούς έπειτα από 28 αγωνιστικές και βρίσκεται στο +16 από την συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ, ενώ η Άρσεναλ ολοκλήρωσε μια τραγική εβδομάδα με τρεις ήττες σε τρεις διαφορετικές διοργανώσεις, οι δύο εκ των οποίων μέσα στο γήπεδό της, παραμένει στην 6η θέση με 45 πόντους και πρέπει μάλλον να ξεχάσει το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου, εκτός κι αν καταφέρει να κατακτήσει το Europa League, όπως έκαναν οι «Κόκκινοι Διάβολοι» πέρυσι.