To πάρτι άρχισε και τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο για τον ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 7/1/2018 - 19:46

Στο 5΄ο Σόουζα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.Στο 9΄οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ. Ο Εμπεσίλιο με τρομερό σουτ έστειλε πρώτα την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Στρατηλάτη.

Στο 27΄ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ντε Καμάργκο εντός περιοχής. Ο Μοράις ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 32΄έγινε το 3-0. Από το γύρισμα του Πολιάκοφ που έκανε ντεμπούτο, ο Σάλαι που ακολουθούσε την φάση έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Ντιακιτέ και κατέληξε στα δίκτυα του Στρατηλάτη.

Το γαλαζοκίτρινο πάρτι συνεχίστηκε. Στο 37΄οι γηπεδούχοι πέτυχαν καρέ τερμάτων σε ένα απολαυστικό πρώτο μέρος. Οι Ζαχίντ και Ντε Καμάργκο άλλαξαν την μπάλα, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκεται σε θέση βολής και να τελειώνει ιδανικά την φάση κάνοντας το 4-0. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Πέρεθ έκανε τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Ιτούα .

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, μετά το ... ράλι του πρώτου μέρους. Ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε το πόδι από το γκάζι και πήγε το ματς στο ρελαντί. Στο 61' ο Εφραίμ είχε την ευκαιρία αλλά δεν μπορεί να νικήσει τον Στρατηλάτη. Στο 70' μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ τιμής απώλεσε η Αλκή, όταν η ''κανονιά'' του Μπιλάλ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πέρεθ.

Στα αξιοσημείωτα η η επιστροφή του Νικόλα Ιωάννου στην αγωνιστική δράση μετά από εφτά ολόκληρους μήνες. Το τελευταίο του παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ ήταν ο τελικός Κυπέλλου με τον Απόλλωνα στις 24 Μαΐου.