Πάρτι Κροατών πάνω στην Αργεντινή

Πέμπτη, 21/6/2018 - 22:56

Η Κροατία επικράτησε της Αργεντινής με 3-0 με τα γκολ των Ρέμπιτς , Μόντριτς,  Ράκιτιτς και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Αργεντινοί ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι τραγικοί και το πλήρωσαν με τον χειρότερο τρόπο. Πλέον η «αλμπισελέστε» θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για αποκλεισμό από την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Αργεντινή και την Κροατία ξεκίνησε αρκετά δυνατά με πολύ καλό ρυθμό. Στα πρώτα στάδια του αγώνα οι Κροάτες είχαν την κατοχή με την Αργεντινή να πιέζει ψηλά για να κερδίσει την μπάλα. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 5ο λεπτό για την Κροατία με τον Πέρισιτς όμως ο Καμπαγιέρο έσωσε την Αργεντινή. Η απάντηση των λατινοαμερικάνων ήρθε 10 λεπτά αργότερα με τον Μέτσα να κάνει το σούτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λόβρεν. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών η Αργεντινή έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πέρεζ να αστοχεί προ κενού τέρματος. 3 λεπτά αργότερα ο Μάντζουκιτς βρέθηκε μόνος του με τον Καμπαγιέρο αλλά δεν στόχευσε σωστά με το κεφάλι από το ύψος της μικρής περιοχής. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή. Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας της Αργεντινής έκανε τραγικό λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Ρέμπιτς να βάλει μπροστά στο σκορ την Κροατία. Στη συνέχεια της αναμέτρησης μέχρι το 60 η Αργεντινή έψαχνε τα πατήματα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στο 64’ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μέτσα και Μέσι να μην μπορούν να βρουν στόχο. Η είσοδος των Ντιμπάλα και Ιγκουαϊν φάνηκε πως «ξύπνησε» την Αργεντινή η οποία προσπάθησε να δημιουργήσει τις φάσεις για να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Σε αντίθεση με τη ροή του αγώνα στο 81ο λεπτό ο Λούκα Μόντρις με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 για την Κροατία. Κάπως έτσι, το παιχνίδι έφτασε στο τέλος του με τους Αργεντινούς να αγνοούν για άλλο ένα παιχνίδι την νίκη και τους Κροάτες να είναι ήδη στην επόμενη φάση.