Πάρτι του Μεξικού μέσα στη Ρωσία, «4αρα» η Πορτογαλία

Σάββατο, 24/6/2017 - 19:57

Το Μεξικό έκανε την ολική ανατροπή, κέρδισε τη Ρωσία με 2-1, προκρίθηκε στην τετράδα του Confederation Cup κι έστειλε την οικοδέσποινα στο σπίτι της. Η Πορτογαλία έκανε υγιεινό περίπατο κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (0-4) και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της.

Αν το Confederation Cup ήταν μία πρόβα τζενεράλε της Ρωσίας, ενόψει του επερχόμενου Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα φιλοξενήσει το επόμενο καλοκαίρι, τότε ο προβληματισμός θα πρέπει να είναι έντονος.
Η Ρωσία δεν κατάφερε παρά να κερδίσει μόνο την Νέα Ζηλανδία στην πρεμιέρα, έχασε διαδοχικά από Πορτογαλία και Μεξικό (2-1) και επέστρεψε σπίτι της δίχως να προκριθεί από τη φάση των ομίλων.

Μπορεί το παιχνίδι να ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Τσερτσέσοφ, όταν ο Σαμέντοφ με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ (25’, 0-1), όμως το γκολ αυτό αφύπνισε τους Μεξικανούς που ήταν σταθερά η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

Ο Ακινφέεφ έβγαλε με υπερένταση το φάουλ του Κάρλος Βέλα, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Αραούχο με μία περίεργη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ισοφάρισε άμεσα (30’, 1-1) και γέμισε άγχος ξανά τους γηπεδούχους, που ήθελαν μόνο νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Η έλλειψη ποιότητας των Ρώσων φάνηκε ξεκάθαρα στη φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Αραούχο έκανε μία απομάκρυνση απελπισίας 50 μέτρων, η μπάλα ταξίδεψε για ώρα στον αέρα, ο Ακινφέεφ έκανε τραγική έξοδο και ο Λοσάνο που τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι έκανε το 2-1 (52’) για το Μεξικό που βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση.

Η αποβολή του Ζιρκόφ με δεύτερη κάρτα στο 68ο λεπτό έκανε την κατάσταση μη αναστρέψιμη, με το Μεξικό να παίρνει την νίκη με 2-1, αλλά όχι την πρωτιά του ομίλου, αφού η ευρεία νίκη της Πορτογαλίας επί της Νέας Ζηλανδίας με 4-0, άφησε τους Μεξικανούς στη δεύτερη θέση.

Νέα Ζηλανδία – Πορτογαλία 0-4
Η Πορτογαλία έκανε υγιεινό περίπατο κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (0-4), εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Confederations Cup.

Πρωταθλητές Ευρώπης- αποκλεισμένοι Νεοζηλανδοί σημειώσατε 1: η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήθελε τη νίκη για να κυνηγήσει την πρωτιά στον όμιλό της στο Confederations Cup και κόντρα στην αδύναμη Νεοζηλανδία, η οποία δεν είχε ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, το έκανε δια ποδοσφαιρικού περιπάτου.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 33΄ από το σημείο του πέναλτι «έγραψε» το 0-1 κι εν συνεχεία έγραψε ιστορία, ο Μπερνάρντο Σίλβα τέσσερα λεπτά αργότερα με προβολή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2, ο Αντρέ Σίλβα στο 80΄ μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 0-3, για να έρθει ο Νάνι στο 91ο λεπτό να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας με πλασέ το τελικό 0-4.

Κάπως έτσι, οι Πορτογάλοι προκρίθηκαν στα ημιτελικά και στοχεύουν σε ακόμα ένα τρόπαιο, μετά το περσινό Euro.