Πέντε γκολ,τρία πέναλτι και δύο ανατροπές αποτελέσματος στο Μακάρειο (BINTEO)

Κυριακή, 2/12/2018 - 17:51

Ένα χορταστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι είδαν την αναμέτρηση μεταξύ της Δόξας και της Πάφου το απόγευμα της Κυριακής (02/12). Ένα παιχνίδι που πραγματικά τα είχε όλα και στο τέλος βρήκε νικητή την ομάδα της Δόξας με 3-2. Ανατροπές, πέναλτι και τον Σαντίκ να γίνεται ο πρώτος παίχτης που φτάνει τα 10 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια τρία από τα πέντε γκολ σημειώθηκαν από το σημείο του πέναλτι.

Πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό από το σουτ του Κουλς με την μπάλα να περνά σε ελεύθερο για την Δόξα.

Στο 8ο λεπτό είχαμε γρήγορη αντεπίθεση για την Πάφο από τα δεξιά με τον Ανγκούλο να σημαδεύει τον Ζάντερ αλλά η κεφαλιά του Βραζιλιάνου πέρασε εκτός.

Κλασική κίνηση σέντερ φορ από τον Σαντίκ που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Μολ στο 23ο λεπτό σπαταλώντας έτσι την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Στο 24ο λεπτό η Δόξα κέρδισε πέναλτι μετά χέρι του Φόλμπρεχτ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ ο οποίος δεν λάθεψε κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Άμεση ήταν η απάντηση της Πάφου πέντε λεπτά αργότερα. Αμαρκάριστος στη καρδιά της περιοχής ο Ράσιτς έκανε το 1-1 μετά την σέντρα του Φόλπρεχτ στο κόρνερ.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η Πάφος πήγε για την ανατροπή δύο λεπτά αργότερα όμως ο Γκρέμπσλ έκανε ακόμη μια εντυπωσιακή απόκρουση στην κεφαλιά του Ράσιτς.

Η Δόξα απείλησε ξανά στο 38ο λεπτό όταν με δυνατό σουτ ο Ζατλ λίγο έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Μολ να μαζέψει τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά της Πάφου να κερδίσει πέναλτι καθώς ο Ευσταθίου γκρέμισε μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Ανγκούλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος καταφέρνοντας να βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Πάφο στο 56ο λεπτό με τον Ανγκούλο. Ο εξτρέμ της Πάφου ευνοήθηκε από την κόντρα και βγήκε φάτσα με τον Γκρεμπλς. Ο Αυστριακός κήπερ του είπε για ακόμη μια φορά όχι.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση ο διαιτητής έδειξε για Τρίτη φορά το σημείο του πέναλτι στην αναμέτρηση. Ο Φόλπρεχτ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα ανέτρεψε τον αντίπαλο στην περιοχή. Ο Σαντίκ ήταν εύστοχος εκ νέου κάνοντας το 2-2.

Στο 73ο λεπτό η Δόξα πήρε εκ νέου προβάδισμα στο παιχνίδι μετά από εξαιρετική ασίστ από τον Σαντίκ με το κεφάλι που βρήκε τον Παβλόφ μέσα στην περιοχή. Ο επιθετικός της Δόξα με αριστερό πλασέ πέτυχε το πρώτο του τέρμα και έκανε το 3-2.

Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα οκτώ λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 με τον Κάρλο που βγήκε φάτσα με τον Μολ αλλά ο ποδοσφαιριστής της Δόξας αστόχησε.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Ευσταθίου (Παβλόφ 55'), Μουκτάρης, Σαντίκ, Λουίς Κάρλος (Χατζηβασίλης 83'), Μπόλιεβιτς (Τίνκου 12’), Ασαμόα, Ζατλ, Μιτρέα, Νέλσίνιο

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Μολ, Μπαγκάρτ, Ντέτζμεκ, Σιρόκ, Χολτ (Τσουκούντ 82'), Ζίβουλιτς, Φόλμπρεχτ, Κουλς (Πολίτσι 78'), Ζάντερ (Παναγιώτου 68'), Ανγκούλο, Ράσιτς