Πέρασε από την έδρα της Πολωνίας η Πορτογαλία

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

O Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι συμπλήρωσε 100 ματς με τη φανέλα της εθνικής Πολωνίας και ο Κριστόφ Πιάτεκ σκόραρε μόλις στο 18ο λεπτό για να πανηγυρίσει το πρώτο του διεθνές γκολ, όμως το φινάλε του αγώνα στο Χορζόφ βρήκε την Πορτογαλία μεγάλη νικήτρια, έστω και αν δεν είχε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο ρόστερ της.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ισοφάρισε με τον Αντρέ Σίλβα, έκανε την ανατροπή πριν κλείσει το ημίχρονο (αυτογκόλ του Γκλικ) και βρήκε τρίτο γκολ με εξαιρετικό σουτ του Μπερνάντο Σίλβα στο 52', με τα γκολ αυτά να φτάνουν για να της χαρίσουν το τρίποντο για τον 3ο όμιλο της League A στο Nations League.

Σπουδαίες εκτός έδρας επιτυχίες πανηγύρισαν Σερβία (2-0 το Μαυροβούνιο στην πρώτη κόντρα της ιστορίας τους από τότε που το Μαυροβούνιο κήρυξε την ανεξαρτησία τους) και Ρουμανία (2-1 την Λιθουανία στις καθυστερήσεις) για τον 4ο όμιλο της League C, ενώ το Κόσοβο επικράτησε 3-1 της Μάλτας στην πρώτη αναμέτρηση της ιστορίας τους.

Με τον Μπίμπαρς Νάτχο του Ολυμπιακού να αγωνίζεται σε όλο το ματς, το Ισραήλ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Σκωτία και επιβλήθηκε 2-1 για τον 1ο όμιλο της League C.

Όσον αφορά στο τελευταίο χρονικό ματς της ημέρας, Ρωσία και Σουηδία αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ, με τον πρώην αρχηγό του Παναθηναϊκού Μάρκους Μπεργκ να αγωνίζε