Πήρε το ντέρμπι με την... πρώην ο Μουρίνιο και πάτησε στην δεύτερη θέση

Δευτέρα, 26/2/2018 - 09:27

Μπορεί η Τσέλσι να προηγήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ», όμως η Γιουνάιτεντ με τον Λουκάκου σε μεγάλη μέρα (γκολ και ασίστ) πήρε με 2-1 τη νίκη και ανέβηκε εκ νέου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν σαφώς πιο επιθετικά στο ματς και εδειξαν από νωρίς τ' αγωνιστικά τους δόντια: μόλις στο 4΄ ο Αλόνσο σέντραρε και ο Μοράτα έστειλε από κοντά την μπάλα στ' οριζόντιο δοκάρι. Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν ένα πιο-χλιαρό-πεθαίνεις πλασέ του Σάντσες στο 28΄ από καλή θέση που κατέληξε σε... μήλο στα χέρια του Κουρτουά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα είχε φτάσει η στιγμή για να επιβεβαιωθεί, μέσω του σκορ, η υπεροχή της ομάδας του Κόντε στο χορτάρι: εκπληκτική μπαλιά του Αζάρ στον Γουίλιαν, ψύχραιμο τελείωμα του τελευταίου και η μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντε Χέα για το 0-1.

Αντί, ωστόσο, να κλάψει την δύσμοιρη ποδοσφαιρική της μοίρα, η Μάντσεστερ ανέβασε ταχύτητα και έφτασε στην ισοφάριση 8 λεπτά αργότερα, όταν Σάντσες- Μαρσιάλ- Λουκάκου έκρυψαν την μπάλα και ο Βέλγος το «μπουμπούνισε» από κοντά για το 13ο του φετινό τέρμα, και πρώτο απέναντι σε ομάδα που βρίσκεται στην 8άδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν και πάλι η Τσέλσι αυτή που άγγιξε πρώτη το γκολ, όμως ο Ντε Χέα είπε “No” σε άπταιστα ισπανοαγγλικά στον Ντρινκγουότερ στο 57΄, ενώ εξίσου εντυπωσιακά έδιωξε και ο Κουρτουά το απίθανο γυριστό του Λουκάκου δέκα λεπτά αργότερα.

Ωστόσο, ο κίπερ των «Μπλε» δεν είχε απάντηση στο 75΄: ο Λουκάκου «χόρεψε» εκτός περιοχής, έβγαλε σέντρα- ξυράφι για τον Λίνγκαρντ κι αυτός με ωραία κεφαλιά «έγραψε» το 2-1, βάζοντας... φωτιά στο γήπεδο.

Στα εναπομείναντα 20 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις οι «Κόκκινοι Διάβολοι» κατάφεραν να «σβήσουν» με χαρακτηριστική άνεση το ματς (η φάση του- οριακά οφσάιντ- Μοράτα στο 86΄ ήταν η μόνη που απείλησαν οι φιλοξενούμενοι) , διατηρώντας αυτό το 2-1 μέχρι τέλους και παίρνοντας σπουδαία νίκη, η οποία τους πήγε στους 59 βαθμούς και τους επανέφερε στη 2η θέση.