Πήρε προβάδισμα με Καζού και πάει Αστάνα για πρόκριση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 23/8/2018 - 21:58

Ο ΑΠΟΕΛ με «χρυσό» σκόρερ τον Καζού στο 78΄ επικράτησε της Αστάνα με 1-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έστω και αργά ευτύχησε να προηγηθεί και να επικρατήσει εν τέλη. Στα θετικά το γεγονός πως η εστία του Βάτερμαν έμεινε απαραβίαστη κάτι που αυξάνει τις πιθανότητες για πρόκριση.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί σε μια εβδομάδα στην Αστάνα (30/8 17:00).

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους. Μετά από δυο σουτ από την Αστάνα στα πρώτα πέντε λεπτά ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά με τον Τάμαρι στο 5΄ ο οποίος από μακριά σούταρε όμως η μπάλα πήγε έξω.

Στο 14΄ και πάλι ο Τάμαρι μετά από προσωπική ενέργεια βγήκε σε επίκαιρη θέση από τα δεξιά όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Καζάκων. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σάλαϊ να απειλήσει με σουτ από τα αριστερά το οποίο κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Στο 18΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» θα απειλήσουν και πάλι, το σουτ όμως του Ζαχίντ πέρασε ελάχιστα έξω.

Οι Καζάκοι θα απειλήσουν στο 31΄ με τον Τόμασοβ ο οποίος σούταρε χωρίς όμως να προκαλέσει ανησυχία του Βάτερμαν.

Στο 36΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει εκ νέου με τον Ζαχίντ μετά από μπαλιά του Ενσούε, όμως το σουτ του Νορβηγού δεν θα ανησυχήσει τον Έριτς. Στο 42΄ ο Σάλαϊ μετά από ατομική ενέργεια θα κάνει το σουτ, η μπάλα όμως θα περάσει ελάχιστα έξω.

Στο 44΄ οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν μοναδική ευκαιρία. Ο Μαέφσκι θα κάνει το διαγώνιο σουτ, η μπάλα θα βριε στον Ενσούε θα αλλάξει πορεία όμως για καλή τύχη του Βάτερμαν πέρασε λίγο έξω από την εστία του.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους (48΄) ο Τάμαρι μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά βρέθηκε μπροστά από τον Έριτς όμως αδράνησε στην τελική πάσα και έτσι χάθηκε η ευκαιρία.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος θα έρθει για την Αστάνα στο 52΄. Μακρινά σουτ από τους ποδοσφαιριστές της Αστάνα και στις δυο περιπτώσεις ο Βάτερμαν έδιωξε, στην συνέχεια οι Καζάκοι σκόραραν όμως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ-σάιτ και σωστά ακυρώθηκε το γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ σταδιακά ανέβασε ρυθμό κρατούσε την μπάλα και προσπαθούσε με υπομονή να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Έριτς.

Πρώτη σημαντική στιγμή για την ομάδα μας στο 56΄.  Ο Καζού εκτέλεσε άσχημα στο τοίχος το  φάουλ στην συνέχεια έκανε νέο σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα, όμως η Αστάνα αμυνόταν σωστά κλείνοντας χώρους και μη αφήνοντας το ατού του των πρωταθλητών μας να δημιουργήσουν παιχνίδι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» τελικά θα καταφέρουν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Καζού στο 78΄. Ο Εφραίμ που πέρασε στον λίγο πιο πριν στον αγωνιστικό χώρο έκανε το μακρινό σουτ η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, κτύπησε στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Βραζιλιάνος από κοντά με κεφαλιά νίκησε τον Έριτς.

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 με τον Ρέζα. Ο Ιρανός έκανε το δυνατό σουτ από μακριά, Έριτς έδιωξε ασταθώς στην συνέχεια ο Σόουζα για λίγο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (88΄ Γκέντσογλου), Τάμαρι (74' Εφραίμ), Σάλαϊ, Ντελατόρε (62' Ρέζα)

Αστάνα: Ερίκ, Ρουκάβινα, Πόστνικοβ, Μάλι, Σόμκο, Μαέβσκι, Μουζίκοφ, Κλάινχαϊσλερ, Τομάσοφ, Ενρίκε (72' Ζαϊνουντίνοφ), Καμπανάγκ

Δηλώσεις Μπαλταζάρ:

«Είμαι χαρούμενος που νικήσαμε. Δεν βλέπω όμως ότι πήραμε προβάδισμα με το 1-0. Αν πάμε στο Καζακστάν με σκοπό να υπερασπιστούμε το 1-0, δεν θα περάσουμε. Η Αστάνα είχε καλή απόδοση, χειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κινδυνέψαμε και πετύχαμε ένα γκολ. Θα πάμε στο Καζακστάν για να πετύχουμε γκολ. Για μένα θα είναι σαν να είμαστε στο 0-0. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Πάντα πιστεύω ότι μπορούμε να σκοράρουμε.

Ο Καζού είναι ένας ποδοσφαιριστή που είναι δύναμη για μας στα στημένα. Μην ξεχνάμε ότι είναι ένας ποδοσφαιριστής 23 χρόνων. Αρκετοί παίκτες που αποκτήσαμε φέτος, αλλά και ήταν ήδη στο ρόστερ είναι νεαρής ηλικίας. Είναι ένας ποδοσφαιριστής όπως οι άλλοι. Είναι σημαντικό που πάμε με μηδέν παθητικό στον επαναληπτικό.

Δεν θα πάμε για να αμυνθούμε. Είναι αδύνατο να πάμε για να υπερασπιστούμε το σκορ. Ξέρουμε την ποιότητα των αντιπάλων μας. Δεν μας εξέπληξαν σε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε λάθη, τα οποία δεν πρέπει να κάνουμε στο Καζακστάν. Δεν θα πάμε για να αμυνθούμε. Θα πάμε για κάνουμε το παιχνίδι μας, να πετύχουμε ένα γκολ και να βάλουμε πίεση στην Αστάνα. Αν σκοράρουμε θα φτάσουμε κοντά στην πρόκριση».