Πήρε την νίκη ο ΑΠΟΕΛ και έκανε βήμα τίτλου (video)

Κυριακή, 9/4/2017 - 17:03

Μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ στο «αιώνιο» ντέρμπι επί της Ομόνοιας με 1-0. Το γκολ των γαλαζοκιτρίνων πέτυχε ο Εμπεσίλιο στο 4΄.

Α΄ Ημίχρονο:

Πιο δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα αυτό να μετουσιωθεί σε γκολ μόλις στο 5΄. Ο Βάντερ από πλάγια αριστερά κέρδισε φάουλ,  ο Μπερτόλιο εκτέλεσε και ο Εμπεσίλιο με προβολή άνοιξε το σκορ, αφού ο Παναγή δεν υπολόγισε σωστά την φάση.

Η Ομόνοια στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να ισορροπήσει και να βγει μπροστά, όμως ήταν και πάλι ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος στο 14΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπερτόλιο, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή.

Η πρώτη καλή φάση για την Ομόνοια θά ρθει στο 22΄  το σουτ όμως του Μαργκάσα δεν ανησυχεί τον Βάτερμαν, αφού καταλήγει έξω.

Στο 28΄ ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσει και πάλι αυτή την φορά με τον Σωτηρίου, όμως η κεφαλιά του καταλήγει έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και δείχνει να θέλει να πετύχει ακόμη ένα γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια στο 33΄, όμως ο Μαργκάσα από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Βάτερμαν ο οποίος διώχνει. Στην φάση η Ομόνοια διαμαρτύρεται για πέναλτι στον Ντάρμπισαϊρ από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος για την Ομόνοια στο 51΄ με τον Χριστοφή, ο οποίος μέσα στην περιοχή σούταρε, όμως η μπάλα αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν, καταλήγοντας πρώτα στο δοκάρι και μετά σε κόρνερ.

Πλην της φάσης του Δημήτρη Χριστοφή, δεν είχαμε κάτι αξιόλογο στο πρώτα 20΄ του δευτέρου ημιχρόνου.

Μετά το 65΄ ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στον χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς όμως να κάνει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Πολύ κακό το παιχνίδι στα τελευταία 20 λεπτά του παιχνιδιού, με αρκετά φάουλ και διακοπές.

• Μερκής και Εμπεσίλιο έγιναν αναγκαστικές αλλαγές

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής (10' Αστίθ), Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Εμπεσίλιο (64' Μπαράλ), Βάντερ (79' Ντε Καμάργκο), Μπερτόλιο, Πιέρος

Ομόνοια: Παναγή, Δημητρίου (88' Παναγιώτου), Άρνασον, Βύντρα, Καρλίτος, Κατελάρης, Μπρέβελντ (83' Κύπρου), Κλέιτον (79' Ρουσιάς), Χριστοφή, Μαργκάσα, Ντέρμπισαϊαρ

Μετά την λήξη του αγώνα ο εκπρόσωπος τύπου της Ομόνοιας Ανδρέας Δημητρίου δήλωσε:

''Είμαστε αρκετά ενοχλημένοι από το αποτέλεσμα. Δεν θέλουμε να πούμε κάτι περισσότερο. Ο κόσμος μας ήταν εξαιρετικός, θέλουμε να τον ευχαριστήσουμε και να είναι βέβαιοι πως κανέναν δεν ικανοποιεί να βλέπει την ομάδα να μην αγωνίζεται όπως της αρμόζει και δεν θα μείνει έτσι αυτό.Δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο για το παιχνίδι, σας έδωσε ένα ευρύτερο πλαίσιο για το πώς είδαμε το παιχνίδι. Τα πράγματα για την έξοδο μας στην Ευρώπη είναι δύσκολα, την Τετάρτη έχουμε ένα σημαντικό παιχνίδι και πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουμε''.

Ο ''χρυσός σκόρερ του ΑΠΟΕΛ , ο Λορέντσο Εμπεσίλιο δήλωσε:

''Αφιέρωνω την νίκη μας στον φροντιστή μας τον Κωστάκη, που περνάει δύσκολες στιγμές.Δεν μπορώ να πω, ότι κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι, ωστόσο παλέψαμε σκληρά για την νίκη και την αξίζαμε. Είμαι πολύ χαρούμενος για το πρώτο μου γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ''.

Tα θετικά τόνισε πως κρατάει ο Γιέσπερ Φρέντμπεργκ:

''Θα είμαι σύντομος, είχαμε κακή αρχή, ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε λίγες ευκαιρίες αλλά δεν είμασταν όπως έπρεπε. Δεν επιτεθόμασταν εκεί που θέλαμε να επιτεθούμε, ήταν ένας καλός αντίπαλος. Χάναμε τις μονομαχίες, οι λεπτομέρειες σήμερα ήταν υπέρ του ΑΠΟΕΛ και υπάρχουν λόγοι που έχει συμβεί αυτό. Το ποδόσφαιρο έχει να κάνει με τους βαθμούς και την νίκη και σήμερα δεν τα πήραμε. Ο κόσμος ήταν φανταστικός και είναι κρίμα που δεν του δώσαμε κάτι πίσω. Πρέπει να αφήσουμε το παιχνίδι και να κρατήσουμε τα θετικά''.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν δήλωσε πως η ομάδα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση:

''Νομίζω ότι ήταν πολύ σημαντικό να δούμε την ομάδα να ανταποκρίνεται σε ένα ντέρμπι όπως αυτό με την Ομόνοια, ήρθαμε μετά από δύο κακά αποτελέσματα και κακές εμφανίσεις και ο μόνος τρόπος που μπορούσαμε να αντρέψουμε την κατάσταση ήταν με καλή εμφάνιση. Στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να δείξουμε αντίδραση, στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλό ποδόσφαιρο δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Με το 1-0 στο β' ημίχρονο η αγωνιστική ένταση έπεσε, όμως μάθαμε από τα λάθη μας όπως αυτά απέναντι στην ΑΕΚ που τελικά χάσαμε. Σήμερα ξέραμε να διαβάσουμε την κατάσταση και τα καταφέραμε. Θέλω να πω κάτι για τον φροντιστή, ελπίζουμε σε λίγες μέρες θα είναι έξω από το νοσοκομείο και να έχει σύντομη ανάαρρωση, όλοι στον ΑΠΟΕΛ του εύχονται καλή ανάρρωση και ότι θα τον δούμε σύντομα. Ευχαριστούμε τους οπαδούς μας για την υποστήριξή τους που ήταν πιο σημαντική από όσο περίμεναν».