Πήρε την νίκη στο ρελαντί και... ήδη σκέφτεται τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 24/11/2018 - 20:55

Ο Απόλλωνας χωρίς να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε δυσκολία επικράτησε εντός έδρας της Αλκής με 3-0. Το γκολ για την ομάδα το Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχαν οι Περέιρα δυο και ο Φαουπάλα ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του Απόλλωνα.

Πλέον ήδη από σήμερα η ομάδα της Λεμεσού σκέφτεται το μεγάλο παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ το οποίο θα διεξαχθεί την Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου (19:00)

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά δέκα λεπτά του αγώνα, ο Απόλλωνας κρατούσε μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει. Η πρώτη αξιόλογη φάση θα έρθει στο 11΄ το σουτ όμως του Σακέτι πέρασε λίγο έξω.

Στο 14΄ η κεφαλιά του Ζελάγια επίσης θα περάσει λίγο έξω.

Τέσσερα αργότερα οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να σκοράρουν με τον Περέιρα, ο οποίος με σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πάρντο.

Στο 27΄ η Αλκή θα καταγράψει την πρώτη της καλή φάση στον αγώνα, το σουτ όμως του Κωνσταντίνου θα διώξει σε κόρνερ ο Βάλε.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Απόλλωνας θα πετύχει και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Περέιρα μετά από ασίστ του Ζελάγια.

Στο 33΄ ο Περέιρα λίγο έλειψε να πετύχει χατ-τρικ, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω.

Στο 39΄ ο Μάγκλιτσα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Β΄ ημίχρονο:

Πολύ αργό το τέμπο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας πήρε το ζητούμενο στο πρώτο ημίχρονο και πλέον στο δεύτερο μέρος μπήκε ώστε να κάνει διαχείριση.

Η πρώτη σημαντική φάση στο δεύτερο ημίχρονο θα είναι για την Αλκή στο 59΄, όταν ο Κωνσταντίνου από κοντά θα σημαδέψει το δοκάρι του Βάλε.

Στο 74΄ ο Φαουπάλα ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Αλκής και από κοντά σκόραρε το τρίτο γκολ για την ομάδα του και το πρώτο του με τα χρώματα του Απόλλωνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Ντίλαν, Χάμπος, Πέδρο, Σακέτι, Περέιρα (46'Φαουπάλα), Σαρδινέρο, Σκέμπρι (70'Σουμάχ), Ζελάγια (61'Σπόλιαριτς), Μάγκλιτσα.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Χαραλάμπους (72'Μπελαμεϊρί), Σερφά, Σταύρου, Γκαντάτσια, Κωνσταντίνου, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία, Σταρόκιν.