Πήρε το ζητούμενο και πάει στην «Αρένα» με το απόλυτο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/9/2018 - 20:08

Η Ομόνοια με γκολ του Ντάρμπισαϊαρ στο 25΄ επικράτησε της ΕΝΠ εντός έδρας. Οι "πράσινοι" έκαναν το δυο στα δυο στο πρωτάθλημα με το ίδιο σκορ (1-0) και πλέον βλέπουν την συνέχεια κόντρα στην ΑΕΚ στο "Αρένα". Η Ομόνοια κατά διαστήματα απέδωσε καλό ποδόσφαιρο και έχασε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, όμως είναι δεδομένο πως ακόμη χρειάζεται αρκετή δουλειά.

Από την άλλη ΕΝΠ απέιλησε ελάχιστα όμως βελτιώσε το μεσοαμυντικό της παιχνίδι σε σχέση με τον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Οκτώ χιλιάδες και πλέον κόντα στην Ομόνοια κόντρα στην ΕΝΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

Α΄ ημίχρονο:

Η ΕΝΠ μόλις στο 4΄ θα ανοίξει το σκορ με τον Μαϊσουράντζε όμως το γκολ του ορθά θα ακυρωθεί ως οφ σάιτ.

Στο 16΄ η Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊαρ θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία. Ο Άγγλος θα πάρει την κεφαλιά όμως ο Κλάιμαν θα μαζέψει εύκολα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πίττας θα σουτάρει όμως ο Μεχία θα βρεθεί σε ετοιμότητα.

Με την συμπλήρωση 25΄ λεπτών οι «πράσινοι» θα βρουν τον δρόμο για τα δίκτυα με τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος δέχθηκε ασίστ από τον Ζίβετς και με πλασέ νίκησε τον Κλάιμαν.

Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα χάσει μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Ντάρμπισαϊαρ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκόμεζ, αλλά απέκρουσε στη γραμμή αμυντικός της Ένωσης και στη συνέχεια ο Βύντρα με σουτ, σημάδεψε τον Άγγλο στράικερ ο οποίος βρισκόταν μπροστά από την εστία της ΕΝΠ.

Στο 29΄ η Ομόνοια θα απειλήσει και πάλι με τον Γκόμεζ αυτή την φορά, το μακρινό σουτ του όμως θα διώξει σε κόρνερ ο Κλάιμαν.

Δέκα λεπτά αργότερα νέο σουτ αυτή την φορά από τον Μόντες αποκρούεται από την Κλάιμαν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ουρές (και πάλι) έξω από το ΓΣΠ για την Κάρτα Φιλάθλου (ΦΩΤΟ)

Β΄ ημίχρονο:

Το πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο θα έρθει από την ΕΝΠ στο 52΄. Ο Πίττας σούταρε όμως ο Μεχία απέκρουσε.

Ελάχιστες οι φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι.

Στο 67΄ η Ομόνοια κέρδισε έμμεσο, ο Ντάρμπισαϊαρ εκτέλεσε με τον Κλέιμαν να διώχνει ενστικτωδώς.

Στο 80΄ ο Ουντόζι βρέθηκε αμαρκάριστος έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω και μακριά από την εστία της Ομόνοιας.

Η Ομόνοια θα απαντήσει άμεσα στην ευκαιρία της ΕΝΠ. Ο Εντρένα θα κάνει το πλασέ, ο Κλάιμαν απέκρουσε και στη συνέχεια το σουτ του Σοάρες σταμάτησε στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών.

Στο 83΄ ο Σοάρες από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, αλλά ο Κλάιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 96΄ ο Αμπαρτζουμιάν θα δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Σοάρες, Τζαΐλσον, Γκόμεθ, Μόντες, Λόπεζ, Ζίβετς (89'Λόρα), Ραμίρεζ (61' Εντρένα), Βύντρα, Ντάρμπισαϊρ, Πρτσε.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σερμπάκοφ, Κουμής (72'Ουντότζι) , Ζάρατε, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Μέρτακκας (89'Ελευθερίου), Ρασμούσεν (79'Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας.