«Περίπατος» για τον Απόλλωνα και τώρα… Ρώμη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/9/2018 - 20:56

Ο Απόλλωνας μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα αφού επικράτησε με 5-1 της Πάφου. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν είχε κανένα πρόβλημα και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα από πολύ νωρίς. Τα γκολ πέτυχαν από δυο ο Γιούστε, και από ένα οι Περέιρα, Σαρδινέρο και Ζελάγια για την Πάφο το γκολ της "τιμής" πέτυχε ο Νέμετς

Α΄ ημίχρονο:

Επτά λεπτά ήταν αρκετά για τον Απόλλωνα να ανοίξει το σκορ. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιούστε πήρε την πισινή κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Μολ.

Ο Απόλλωνας μόλις στο 12΄ θα πετύχει και δεύτερο γκολ, βάζοντας ισχυρές βάσεις για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Χάμπος Κυριάκου έκανε την μακρινή μπαλιά στον Βασιλείου, αυτό έβγαλε σέντρα στον Φακούντο Περέιρα ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μολ. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός άνοιξε με το καλημέρα στο πρωτάθλημα… λογαριασμό.

Αρκετά τα αμυντικά κενά για την ομάδα της Πάφου, με τον Απόλλωνα να τα εκμεταλλεύεται στο έπακρον.

Μετά από αρκετή ώρα ο Απόλλωνας θα βρει ευκαιρία στο 41΄.  Ο Βασιλείου και πάλι σέντρα ωραία ο Ζελάγια έστρωσε άψογα στον Περέιρα, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μολ

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρος ο Απόλλωνας ουσιαστικά καθαρίζει τον αγώνα με ένα τρίτο γκολ. Μάγκλιτσα και Σαρδινέρο συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο με πανέμορφο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μολ.

Β΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αφού μέχρι το 61΄ δε καταγράφηκε οποιαδήποτε αξιόλογη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Απόλλωνας θα πετύχει και τέταρτο γκολ και πάλι με τον Γιούστε στο 61΄.  Μετά από κόρνερ και πάλι του Ζοάο Πέδρο ο κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα έβαλε το πόδι και με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε για δεύτερη φορά τον Μολ.

Ο Απόλλωνας θα πετύχει και πέμπτο γκολ με τον Ζελάγια στο 78΄. Ο Στυλιανού έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Αργεντινό μετά από πάσα του Μάρκοβιτς, και ο Ζελάγια άνοιξε και αυτός λογαριασμό.

Στο 81΄ η Πάφος θα πετύχει το γκολ της τιμής με τον Νέμετς μετά από σέντρα του Ζαχαρίου.

Εντεκάδες:

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο (Στυλιανού 70'), Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (Σουμά 46'), Χάμπος (Μάρκοβιτς 46'), Σακέτι, Φακούντο, Σαρντινέρο, Ζελάγια, Μάγκλιτσα

Πάφος:  Μολ, Χολτ, Κιντανίγια, Σιρόκ, Λουλίνια, Φόλτπρεχτ, Μπάνγκαρντ, Ντεμέκ, Ζίβουλιτς (Κουλς 46'), Μπεριγκό (Ζαχαρίου 33'), Νέμετς