Περου - Δανία 0-1

Σάββατο, 16/6/2018 - 20:55

Η πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου ολοκληρώθηκε με τη Δανία να επικρατεί του Περού με 1-0.

Σε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο Περού και Δανία δεν μας χάρισαν καθόλου θέαμα μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λέπτου. Σε εκείνο το σημείο οι «λατινοαμερικάνοι» κέρδισαν πέναλτι με τον Κριστιάν Κουέβα να αναλαμβάνει το «βάρος» της εκτέλεσης. Ο Κουέβα δεν κατάφερε να σκοράρει αφού έστειλε την μπάλα εκτός εστίας και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ταχύτητα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα, οι Περουβιανοί έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνουν με αξιώσεις το γκολ στην αναμέτρηση. Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης η Δανία με μια γρήγορη αντεπίθεση βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τον Πόουλσεν να μην αστοχεί και να κάνει το 1-0 για τη χώρα του. Στη συνέχεια το Περού προσπάθησε να αντιδράσει, στο 79ο λεπτό ο Γκερέρο βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και με τακουνάκι προσπάθησε να νικήσει τον Σμάιχελ, η μπάλα όμως κατέληξε λίγα εκατοστά εκτός εστίας.

Έτσι, το τελικό σφύριγμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Δανίας με 1-0.

Εντεκάδες

Περου: Γκαγιέσε, Αντβίνκουλα, Ροντρίκεζ, Ράμος, Τραούκο, Τάπια (Ακίνο), Γιοτούν, Καρίγιο, Κουέβα, Φλόρεζ (Γκερέρο 63’), Φαρφάν (Γκουιντίας 85’)

Δανία: Σμάιχελ, Λάρσεν, Κρίστιανσεν (Γιόργκενσεν 81’), Κίερ, Ντάλσγκαρντ. Κβίστ (Σένε 35’), Έριξεν, Ντιλέινι, Σίστο (Μπρέιθγουεϊτ 67’), Γιόργκενσεν Ν, Πόολυσεν.

language: "el", theme: "betradardark",});