Το φιλμ του ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής

Δευτέρα, 17/9/2018 - 20:53

Συνεχίζει το αήττητο σερί της η ομάδα της Λεμεσού. Η ΑΕΛ επικράτησε και της Ανόρθωσης με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»  χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άλεξ Ντα Σίλβα στο 38ο λεπτό. Η ομάδα του Κέρκεζ πλέον φιγουράρει μόνη πρώτη στην βαθμολογία με 9 βαθμούς αφήνοντας την Ανόρθωση 5 βαθμούς πίσω της, αναγκάζοντας της και στην πρώτη της φετινή ήττα.

17/09/2018
20:53
Τέλος στην αναμέτρηση
17/09/2018
20:48
90' 5 Λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων
17/09/2018
20:45
88' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω και ο Άλεξ Ντα Σίλβα, τη θέση του παίρνει ο Μυτίδης.

17/09/2018
20:43
86' Τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση

Την θέση του Στρούνα παίρνει ο Κοφί.

17/09/2018
20:36
78' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Αβραάμ ο Χρίστος Γουήλερ.

17/09/2018
20:34
77' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ντεμπούτο για τον Ρικάρντο Λαβόρδε ο οποίος πήρε την θέση του Πράνιτς.

17/09/2018
20:28
71' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Άλεξ

Καμία ανησυχία για τον Βάργκιτς, η μπάλα πέρασε πολύ πάνω από τα δοκάρια του.

17/09/2018
20:24
67' Σουτ για την Ανόρθωση

Στην περιοχή βρέθηκε ο Κατσαράβα όμως το πλασέ του ήταν απογοητευτικό.

17/09/2018
20:19
62' ΣΧΟΛΙΟ

Δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε η Ανόρθωση όμως η ΑΕΛ βρήκε γρήγορα τα πατήματα της και ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς να δίνει τους χώρους στην ομάδα του Ρόνι Λέβι. Ο Ισραηλινός αναγκάστηκε να ρίξει και δεύτερο επιθετικό στο παιχνίδι για να μπορέσει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

17/09/2018
20:17
60' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Στη θέση του Μικελντάτζε ο Νίκα Κατσαράβα. Αυτό σημαίνει αλλαγή συστήματος για την Βαρωσιώτικη ομάδα. Με 4-4-2 θα συνεχίσει η Ανόρθωση.

17/09/2018
20:12
55' Φάουλ για την ΑΕΛ από τα αριστερά

Εκτέλεση από τον Ντα Σίλβα, ο Βάργκιτς σε δεύτερο χρόνο μαζεύει την μπάλα.

17/09/2018
20:11
54' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Έξω ο Χουράδο και τη θέση του θα πάρει ο Αντρέας Μακρής.

17/09/2018
20:07
50' Ξεκινά με ευκαιρία το δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση

Μπήκε στην περιοχή ο Ιγκιεμπόρ όμως το πλασέ του ανακόπηκε δύσκολα από τον Πρότζεκ σε κόρνερ.

17/09/2018
20:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
17/09/2018
19:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
17/09/2018
19:45
45' 2 λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων
17/09/2018
19:42
42' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σουτ εντός περιοχής από τον Μπεσάτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω.

17/09/2018
19:38
38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ

Εύστοχη εκτέλεση από τον Άλεξ Ντα Σίλβα ο οποίος κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

17/09/2018
19:37
37' Πέναλτι για την ΑΕΛ

Τραγικό λάθος από τον Βάργκιτς ο οποίος έδιωξε λάθος την μπάλα η οποία κόντραρε στον Λαφράνζ και κατέληξε στον Χουράδο ο οποίος ανατράπηκε από τον Κροάτη.

17/09/2018
19:31
31' ΣΧΟΛΙΟ

Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα που θυμίζει πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ανεβοκατεβάζουν την μπάλα. Καλύτερη η Ανόρθωση η οποία μέχρι στιγμής έχει απολέσει αρκετές ευκαιρίες για να βρει πρώτη τον δρόμο προς τα δίκτυα. Από την άλλη η ΑΕΛ έχει τις δικές τις ευκαιρίες για το γκολ.

17/09/2018
19:30
30' Κόρνερ για την ΑΕΛ με τον Μπενίτεθ στην εκτέλεση

Πολύ καλή εκτέλεση με τον Βάργκιτς να αναγκάζεται σε δύσκολη απομάκρυνση εκ νέου σε κόρνερ από τα αριστερά. Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε όμως η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Ανόρθωσης.

17/09/2018
19:27
28' Εκ νέου τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σέντρα από τα αριστερά από τον Μπεσάτ, ο Πρότζεκ κάνει τραγική έξοδο όμως το πλασέ του Ράγιος σταμάτησε προ τέρματος ο Αντρέας Αβραάμ.

17/09/2018
19:25
25' Πέναλτι ζητά η ΑΕΛ όμως ο διαιτητής δείχνει κόρνερ

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ η οποία απειλεί για πρώτη φορά την Ανόρθωση όμως η μπάλα απομακρύνθηκε δύσκολα από τους αμυντικούς της "Κυρίας".

17/09/2018
19:23
24' Σουτ για την Ανόρθωση

Ο Ράγιος και πάλι προσπάθησε να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα όμως η μπάλα κόντραρε στον Τεϊσέιρα και πέρασε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

17/09/2018
19:22
22΄Καινούρια ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου

Ο Στρούνα και πάλι από τα δεξιά με σέντρα μέσα από την μεγάλη περιοχή βρήκε τον Ράγιος ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πρότζεκ που εξ επαφής έσωσε την ομάδα του.

17/09/2018
19:18
18' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση

Εντυπωσιακή κίνηση από τον Ιγκιεμπόρ ο οποίος έδωσε εξαιρετική πάσα τον Ντούρις που προσπάθησε να κρεμάσει τον Πολωνό τερματοφύλακα όμως το πλασέ το πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

17/09/2018
19:15
16' Φάουλ για την Ανόρθωση με τον Ράγιος

Χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μάζεψε την μπάλα ο Πολωνός τερματοφύλακας της Λεμεσιανής ομάδας.

17/09/2018
19:14
15' ΣΧΟΛΙΟ

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στο ντέρμπι στης αγωνιστικής. Η Ανόρθωση ελέγχει το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα την ομάδα της Λεμεσού. Από την άλλη η ΑΕΛ έχει αρκεστεί σε αμυντικό παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης.

17/09/2018
19:12
12' Φάουλ για την ΑΕΛ από πλάγια

Κακή εκτέλεση από τον Μπενίτεθ. Πέρασε χωρίς κίνδυνο η φάση για την Ανόρθωση.

17/09/2018
19:01
1' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Σέντρα από τον Στρούνα όμως ο Μικελντάτζε δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι, στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω.

17/09/2018
19:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
17/09/2018
18:58
Διαιτητές

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Παύλο Γεωργίου.