Φουλ για το 13ο με «διαστημικό» Ρονάλντο η Ρεάλ

Τρίτη, 3/4/2018 - 23:44

Με έναν αστρικό Ρονάλντο, η Ρεάλ διέλυσε τη Γιουβέντους με 3-0 μέσα στο Τορίνο και πέρασε από απόψε στα ημιτελικά. Δύο γκολ (το ένα απίστευτο) και μια ασίστ από τον Πορτογάλο.

Η Ρεάλ μπήκε ιδανικά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ίσκο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρονάλντο με προβολή από κοντά έκανε το 0-1. Στο 6’, ο Κεντίρα πέρασε κάθετα στον Ντιμπάλα αλλά εκείνος κόπηκε και στο 11’ μετά από κόρνερ του Κρόος, π Βαράν πήρε μόνος του την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε. Στο 13’, ο Ιγκουαΐν έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά το πλασέ του Μπεντανκούρ ήταν κακό και σταμάτησε στον Ράμος, ενώ στο 23’ ο Ιγκουαΐν πλάσαρε στην κίνηση από κοντά αλλά ο Νάβας απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο. Στο 34’ ο Ντε Σίλιο έκανε κάτι σαν σουτ, ο Ντιμπάλα προσπάθησε να βάλει την προβολή αλλά δεν βρήκε την μπάλα για εκατοστά και στο 36’ ο Κρόος έπιασε φοβερό σουτ από μακριά με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Μπουφόν. Στο 38’ μετά από κόρνερ ο Κιελίνι μόνος του δεν πήρε καλά την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Βαράν πρόλαβε μετά από προβολή του Ιγκουαΐν και στο 44’ ο Κεντίρα έκανε το γέμισμα και ο Ντιμπάλα έπιασε το ψαλιδάκι αλλά αστόχησε.

Στο 50ο λεπτό, ο Μπενζεμά μπερδεύτηκε στην περιοχή αλλά η μπάλα στρώθηκε δεξιά στον Ρονάλντο που έκανε το διαγώνιο σουτ κι έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 56’ ο Ντιμπάλα εκτέλεσε, η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε ελάχιστα άουτ κι ενώ ο Νάβας είχε φύγει για την άλλη γωνία. Στη φάση του φάουλ είδε κίτρινη ο Ράμος και θα χάσει τη ρεβάνς.

Και στο 64’ ο Ρονάλντο πέτυχε το γκολ της χρονιάς. Η φάση ξεκίνησε από  τραγικό λάθος του Κιελίνι. Ο Ρονάλντο πήρε και γύρισε από αριστερά στον Βάσκεθ που έκανε το σουτ. Ο Μπουφόν απέκρουσε αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Καρβαχάλ σέντραρε από δεξιά και ο Ρονάλντο με απίστευτο ψαλιδάκι έκανε το 0-2.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Γιουβέντους, έμεινε και με δέκα παίκτες στο 66ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε σωστά ο Ντιμπάλα με 2η κίτρινη. Στο 81’ ο Βάσκεθ έκανε από αριστερά το γύρισμα αλλά  ο Μόντριτς από το πέναλτι πλάσαρε πολύ έξω, ενώ στο 85’ ο Ρονάλντο βρέθηκε απέναντι στον Μπουφόν αλλά πλάσαρε άουτ. Και στο 87ο λεπτό το σουτ του Κόβασιτς σταμάτησε στο δοκάρι των «μπιανκονέρι» ενώ στο 90’ ο Ρονάλντο έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ αλλά ο Μπουφόν έπεσε και έδιωξε. Στο 90+2’ ο Βάσκεθ έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Ρονάλντο εξ επαφής έχασε απίθανη ευκαιρία. Στην κόντρα ο Ιγκουαΐν έκανε το σουτ και ο Νάβας έπεσε και έδιωξε. Και στο 90+3’, ο Ιγκουαΐν έδωσε για τον Κουαδράδο που από κοντά πλάσαρε έξω.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Ασαμόα (69’ Μάντζουκιτς), Μπαρτζάλι, Μπεντανκούρ, Κιελίνι, Κεντίρα (75’ Κουαδράδο), Σάντρο, Ντάγκλας Κόστα (69’ Ματουϊντί), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (82’ Κόβασιτς), Ίσκο (75’ Ασένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (59’ Λούκας Βάσκεθ)