Πλήρωσε τα λάθη του Πάρντο η Αλκή-Άνοιξε «λογαριασμό» ο Ερμής (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/9/2018 - 19:55

Ο Ερμής μετά από πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε της Αλκής με 2-0 και «άνοιξε» λογαριασμό στο φετινό πρωτάθλημα, αφού αυτή είναι οι πρώτοι βαθμοί των «φτεροπόδαρων» την νέα σεζόν. Τα γκολ για την ομάδα της Αραδίπου πέτυχαν οι Μαρτίνιουκ και Κατσιατής.

Η Αλκή σε δυο αγώνες έχει ισάριθμες ήττες και θα ψάξει στα επόμενα παιχνίδια τους πρώτους της βαθμούς.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλά μπήκε στον αγώνα με Ερμή και ευτύχισε μόλις στο 12΄ να ανοίξει το σκορ με τον Μαρτίνιουκ. Ο ποδοσφαιριστής των «φτεροπόδαρων» εκτέλεσε το κόρνερ ο Πάρντο δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα με αποτέλεσμα ο Ερμής να ανοίξει το σκορ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ερμής θα πλησιάσει και σε δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Γεωργίου θα πάει λίγο έξω.

Στο 27΄ ο Ερμής θα απειλήσει και πάλι με τον Κιπιάνι το σουτ του οποίου θα πάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 33΄ ήταν η σειρά του Φυλακτού να απειλήσει την εστία της Αλκής το δυνατό όμως συρτό σουτ του μέσου των «φτεροπόδαρών» έδιωξε σε κόρνερ ο Πάρντο.

Η Αλκή θα απειλήσει για πρώτη φορά στο 45΄. Ο Μάριος Ηλία μπήκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων έκανε το σουτ ο Αραμπατζής έδιωξε και στην συνέχεια ο Βολκόφ έδιωξε μακριά.

Β΄ ημίχρονο:

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο θα έρθει για τον Ερμή με τον Μαρτίνιουκ, όμως το σουτ του θα πάει λίγο έξω.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα θα έρθει με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και θα είναι για την Αλκή με τον Φλόρες.  Ο Αργεντινός έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο Ερμής θα διπλασιάσει τα γκολ του στο 73΄ με τον Κατσιατή ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Πάρντο βάζοντας γερές βάσεις για την πρώτη νίκη της ομάδας της Αραδίππου στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ντεβέσα στο 90΄ πλησίασε σε ένα τρίτο γκολ για την ομάδα του όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

Αλκή: Πάρντο, Θεοχάρους, Σταύρου (Φράνσα 79'), Γκαντάνσια, Ντα Σίλβα, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (Σπόλιαριτς 65'), Λοϊζίδης, Φλόρες, Ηλία, Σταρόκιν

Ερμής: Αραμπατζής, Γκουλόν, Βολκόφ, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα, Κιπιάνι, Μαλόν, Κειτά (Κατσιατής 65'), Φυλακτού, Μποντό, Γεωργίου