Πλήρωσε την αστοχία και τα λάθη της και τώρα τρέχει (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 17/8/2017 - 23:06

Η ΑΕΚ προσπάθησε προηγήθηκε, έχασε κλασσικές ευκαιρίες όμως πλήρωσε την αστοχία της και τα αψυχολόγητα λάθη της και δικαίως ηττήθηκε με 3-1. Πλέον καλείται να κάνει στην Κύπρο το τέλειο παιχνίδι ώστε να περάσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

A΄ Ημίχρονο:

Με το καλημέρα η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8΄ με τον Ακοράν. Μετά από κλέψιμο στην μεσαία γραμμή από τον Τομάς, ο Λαρένα πέρασε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Τρισκόφσκι, ο Σκοπιανός έκανε το πλασέ στην κίνηση, ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε ασταθώς και ο Ακοράν που ήρθε από πίσω, σε κενή εστία έστειλε την μπάλα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα μας.

Όπως ήταν φυσικό το γκολ της ΑΕΚ θορύβησε τους γηπεδούχους οι οποίοι επιδίωξαν άμεσα την ισοφάριση. Στο 15’ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Reznik, όμως ο Πάμπλο απέκρουσε. Η ΑΕΚ στο επόμενο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι ο οποίος πέρασε και τον Hruska, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από  αντίπαλο αμυντικό με το γόνατο!

Σταδιακά η Βικτόρια Πλζεν άρχισε να γίνεται πιο πιεστική και να φτιάχνει τις προϋποθέσεις για ισοφάριση. Στο 27’ μετά από ωραία συνεργασία ο Bakos πλάσαρε έξω όμως δύο λεπτά αργότερα σημάδεψε σωστά, για το 1-1. Οι Τσέχοι κέρδισαν φάουλ στον κεντρικό άξονα, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Πάμπλο. Ο Bakos ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίκτυα της ΑΕΚ για την ισοφάριση στο 29’.

Παρά την ισοφάριση η ΑΕΚ αντέδρασε και έχασε μοναδική ευκαιρία και πάλι με τον Τρισκόφσκι. Στο 34’ ο Λαρένα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά, ο Hruska απέκρουσε ασταθώς, ο Σκοπιανός βρήκε ξανά την μπάλα μπροστά του και έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, αστοχώντας όμως.

Τελικώς η ΑΕΚ θα πληρώσει την αστοχία της, αφού θα δεχθεί αμέσως και δεύτερο γκολ στο 36΄. Η Τσέχοι βγήκαν από τα αριστερά ο Kolar βρέθηκε με την μπάλα στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ και έκανε το 2-1 για τους Τσέχους.

B΄ Ημίχρονο:

Πιο επιθετικά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως μέχρι το 60΄ να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλός με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάτι το αξιόλογο. Η Πλζεν ευτύχισε να κάνει το τέρματα της τρία από την άσπρη βούλα στο 74΄. Μετά από κόρνερ ο Λαμπάν έκανε τραγικό λάθος αγγίζοντας την μπάλα με το χέρι και τον διαιτητή να δίνει δικαιολογημένα πέναλντι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Bakos.

Η ομάδα μας προσπάθησε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά χωρίς όμως να τα καταφέρει και πλέον χρειάζεται το τέλειο παιχνίδι στο «ΑΕΚ Αρένα» σε μια βδομάδα ώστε να περάσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ: Hruska, Hubnik, Pilar (63'Kopic), Horava, Limbersky, Zeman (84' Cermak), Reznik, Hrosovsky, Hajek, Bakos (77'Reznicek), Kolar.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Αντωνιάδης (76'Τέτε), Λαρένα, Λαμπάν (82'Χέφελ), Τομάς (85'Μυτίδης), Ακοράν, Τρισκόφσκι.