Ποιος Γιάννης; Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο

Παρασκευή, 9/11/2018 - 23:30

Με ήρωες από το πουθενά τους Θανάση Αντετοκούνμπο - Λούκας Λεκαβίτσιους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού (93-80) στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν για την έκτη αγωνιστική της EuroLeague 2018/19.

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν 2018/19 ήταν όπως το περιμέναμε. Είχε δύο σπουδαίες ομάδες στο παρκέ που όμως είχαν τρομερά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, είχε μεγάλες επιδόσεις από πολύ ποιοτικούς παίκτες, είχε σασπένς, είχε -φυσικά- αρκετή γκρίνια, έντονα συναισθήματα, απίθανες φάσεις, αλλά και έναν φανταστικό Θανάση Αντετοκούνμπο που με μια ψυχωμένη εμφάνιση και ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισε τούμπα το ματς για να πάρει ο Παναθηναϊκός τη νίκη (93-80) και να προσπεράσει τον Ολυμπιακό στην κατάταξη της EuroLeague.

Στο 4-2 πλέον οι πράσινοι, στο 3-3 οι Πειραιώτες που στήριξαν τον Γιάνις Τίμα και δικαιώθηκαν, στηρίχθηκαν στον Γιώργο Πρίντεζη και επίσης δικαιώθηκαν, αλλά έδειξαν ότι χρειάζονται οπωσδήποτε έναν ακόμη γκαρντ. Όχι τον Γιάνις Στρέλνιεκς που έμεινε εκτός ντέρμπι εξαιτίας της θλάσης που τον ταλαιπωρεί, αλλά ενός πέμπτου "κοντού" που θα βοηθήσει τους Σπανούλη - Γουίλιαμς-Γκος και θα μπορεί να δώσει περισσότερα από τον Μάντζαρη. Ο Τσάβι Πασκουάλ, από την άλλη, επέμεινε στον Θανάση Αντετοκούνμπο που γύρισε τον διακόπτη στο τρίτο δεκάλεπτο και μαζί τη ροή του αγώνα, πήρε πολλά από τον Λεκαβίτσιους που τράβηξε αρκετό κουπί στο σκοράρισμα και βοήθησε να κατακτηθεί η νίκη. Ανεβασμένος ο Τζέιμς Γκιστ, γέμισε τη στατιστική του ο Νικ Καλάθης.

Κλειδί στην αναμέτρηση τα 20 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, που ισοφάρισαν την κορυφαία επίδοση στην ιστορία τους στη EuroLeague, την ώρα που ο Γιώργος Πρίντεζης πετύχαινε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στην καριέρα του με τους 26 πόντους που πέτυχε σε μια αν μη τι άλλο φαντασμαγορική για εκείνον βραδιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80