Πρεμιέρα με πατατράκ στο... Λονδίνο (όλα τα αποτελέσματα)

Σάββατο, 12/8/2017 - 19:38

Η αγνώριστη -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- Τσέλσι έπαθε αδικαιολόγητη καθίζηση μετά την αποβολή του Κέιχιλ (13') και παρότι τα έδωσε όλα στο δεύτερο 45λεπτο, ηττήθηκε 3-2 από την εκπληκτική Μπέρνλι, μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στην πρεμιέρα της Premier League!

Μάλιστα, οι «μπλε», που τελείωσαν με 9 το ματς, λόγω της αποβολής, στο 82', KAI του Φάμπρεγκας(!), λίγο έλειψε να δεχθούν και τέταρτο γκολ στο φινάλε, με τον Μπρέιντι να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Κουρτουά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν, πραγματικά, καταστροφικό για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, που… χάθηκε, όταν έχασε τον Κέιχιλ. Δέκα λεπτά μετά την αποβολή -με απευθείας κόκκινη κάρτα- του 31χρονου κεντρικού αμυντικού, οι Λονδρέζοι είδαν τους «κλάρετς» να ανοίγουν το σκορ με τον Βόουκς, ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό για τους πρωταθλητές, στο 39', ο Γουάρντ «έγραψε» το 2-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Βόουκς, τους… ξέρανε, διαμορφώνοντας το απίστευτο 3-0 των φιλοξενούμενων, πριν «βγει» το πρώτο 45λεπτο!

Στο δεύτερο, όπως προείπαμε, η Τσέλσι «πάλεψε» το παιχνίδι και έγινε σαφέστατα πιο επικίνδυνη μπροστά με την είσοδο του Μοράτα. Ο Ισπανός, μάλιστα… άνοιξε λογαριασμό στο 69', για το 1-3, ενώ βγάζει «μαγική» ασίστ, με το κεφάλι, χωρίς να βλέπει(!), στον Νταβίντ Λουίζ, στο 88', για το 2-3. Μέχρι εκεί, ωστόσο, έφτασαν οι «μπλε», που ξεκίνησαν με ήττα-σοκ την προσπάθεια της υπεράσπισης του τίτλου τους…