Πρεμιέρας συνέχεια, με Βαρωσιώτικο ντέρμπι

Κυριακή, 20/8/2017 - 10:18

Μετά την πρεμιέρα του Σαββάτου (19/08), η -κουτσουρεμένη- πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta 2017-18 συνεχίζεται σήμερα Κυριακή, με ντέρμπι.

Στο πιο ενδιαφέρον ματς της πρώτης αγωνιστικής, η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται στο «da Noi - Αμμόχωστος Επιστροφή» την Ανόρθωση στις 19:00, με τις δύο ομάδες της Αμμοχώστου να θέλουν να ξεκινήσουν με το δεξί το νέο μαραθώνιο.

Με νέο, αλλά καλά γνώριμο, προπονητή οι «ερυθρόλευκοι» που θα έχουν στην άκρη του πάγκου τους τον Λιάσο Λουκά, με αρκετά νέα πρόσωπα και ψηλές προσδοκίες η Ανόρθωση.

Νίκες για Αλκή και ΑΕΛ
Νίκη στις καθυστερήσεις για την ΑΕΛ επί του Άρη στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σασί με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 και χαρίζοντας στην ΑΕΛ τους πρώτους της τρεις βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα.

Λίγο νωρίτερα, στο 86', ο Άρης έχασε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Νικολίτα και το απέκρουσε ο τερματοφύλακας Βοζίνια, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ομάδα του να σκοράρει λίγο αργότερα και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Αλκή Ορόκλινης στο Πρωτάθλημα Cyta. Η νεοφώτιστη ομάδα νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τον Εθνικό Άχνας και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς.

Το νικητήριο τέρμα το πέτυχε ο Ντιγκρουτζιά στο 74ο λεπτό με όμορφο μακρινό σουτ. Στους μηδέν βαθμούς ο Εθνικός που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του στο ξεκίνημα του νέου Πρωταθλήματος.

Τρία αναβληθέντα

Θυμίζουμε πως λόγω Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, τρεις αγώνες της πρώτης αγωνιστικής πήραν αναβολή για μεταγενέστερο στάδιο. Πρόκειται για τους αγώνες Ερμής - ΑΠΟΕΛ, Ομόνοια - ΑΕΚ και Πάφος - Απόλλωνας.