Προβάδισμα για Ατλέτικο και Μαρσέιγ

Παρασκευή, 27/4/2018 - 10:15

Άρσεναλ - Ατλέτικο 1-1

Η Άρσεναλ είχε την ευκαιρία να "καθαρίσει" από το πρώτο παιχνίδι το "εισιτήριο" του τελικού, ωστόσο έπεσε στο "καναβάτσο" από το γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν στο 82', με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Οι Μαδριλένοι έχασαν τον Σίμε Βρσάλκο στο 10' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχασαν τον Ντιέγκο Σιμεόνε στο 13' λόγω διαμαρτυρίας, όμως άντεξαν χάρη στις εκπληκτικές επεμβάσεις του Γιαν Όμπλακ.

Η πιο γρήγορη αποβολή στην ευρωπαϊκή ιστορία των "ροχιμπλάνκος" έγειρε την "πλάστιγγα" υπέρ των Λονδρέζων, που ειδικά στο 1ο ημίχρονο έχασαν σωρεία ευκαιριών. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε εμφάνιση αντάξια της φετινής καταπληκτικής σεζόν του, στερώντας άνετο προβάδισμα των "κανονιέρηδων".

Στο 61ο λεπτό, όμως, η άμυνα της Ατλέτικο "λύγισε" και ο δραστήριος Αλεξάντρ Λακαζέτ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα, όμως, κι ένα λάθος του Λοράν Κοσιελνί έδωσε την ευκαιρία στον Γκριεζμάν να ισοφαρίσει στο τέλος.

Μαρσέιγ - Σάλτσμπουργκ 2-0

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa League έκανε η Μαρσέιγ, καθώς επικράτησε με 2-0 της Ζάλτσμπουργκ στον πρώτο ημιτελικό του "Vélodrome".

Ο Ντιμιτρί Παγέτ ήταν ο κορυφαίος, καθώς δημιούργησε και τα δύο γκολ, το πρώτο για τον Φλοριάν Τοβέν και το δεύτερο για τον Κλιντόν Ενζί, φτάνοντας τις 6 ασίστς στην διοργάνωση (και τον Κανάλες στην κορυφή της σχετικής λίστας).

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς, δεν ήταν κακός, έδωσε τις "μάχες" του, άνοιξε διαδρόμους, απλά δεν... τροφοδοτήθηκε, ενώ γενικά η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη, αλλά προσεκτική, χωρίς να δημιουργεί πολλές φάσεις.

Η Ζάλτσμπουργκ στο πρώτο 45άλεπτο δεν απείλησε ουσιαστικά, αλλά στο δεύτερο έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, όμως δεν πέτυχε το εκτός έδρας γκολ, το οποίο θα άλλαζε τα δεδομένα εν όψει της ρεβάνς σε μία εβδομάδα (3/5).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και ουσιαστικά στην πρώτη καλή φάση η Μαρσέιγ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Φλοριάν Τοβέν στο 15'.

Ο Ντιμιτρί Παγέτ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Τοβέν έστειλε την μπάλα του Βάλκε για 1-0. Βέβαια, μετά την κεφαλιά (προς τα κάτω) η μπάλα χτύπησε και στο χέρι του, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το χέρι του της άλλαξε την πορεία.

Οι Γάλλοι είχαν τον έλεγχο στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησαν τόσο καλά, έτσι στο 53' η Ζάλτσμπουργκ έχασε την πρώτη της πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Βολφ να πλασάρει μέσα απ' την περιοχή, όμως ο Γιοάν Πελέ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο τραυματισμός του Λούκας Οκάμπος έκανε πιο αμυντική τη Μαρσέιγ, αλλά στο 60' μπήκε στο ματς ο Κλιντόν Ενζί για επιθετικές λύσεις και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε! Έκανε το ένα-δύο με τον Παγέτ και απ' την εξαιρετική πάσα του αρχηγού του βρέθηκε μόνος στην περιοχή και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Βάλκε.

Οι Αυστριακοί όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζαν όλο και περισσότερο για το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ και στο 77ο έχασε την δεύτερη μεγάλη τους ευκαιρία. Από σέντρα του Ούλμερ από αριστερά ο Γκούλμπραντσεν πλάσαρε από κοντά στην κίνηση, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Πελέ.

Το UEFA Europa League παίζει στα κανάλια Cytavision sports.