Προβάδισμα στον Απόλλωνα μεν, ανοιχτή η πρόκριση δε (BINTEO)

ΑΝΟ-ΑΠΟΛΛΩΝ

Ανόρθωση και Απόλλων εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Κύπρου. Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Λεμεσού με τον Ζάντερ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για την Ανόρθωση ισοφάρισε με πέναλτι στο δεύτερο μέρος ο Πράνιτς.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 17΄ ο Απόλλωνας θα ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Σισέ μετά από κεφαλιά του Άλεφ, ο διαιτητής δεν θα δώσει τίποτα, παρότι το χέρι του ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης ήταν απλωμένο.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα ανοίξουν το σκορ με το Ζάντερ. Μετά από φάουλ του Πέδρο η μπάλα έφτασε στον ακραίο φουλ-μπακ του Απόλλωνα ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας ελέγχει το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επέβαλε τον ρυθμό του και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του.

Στο 39΄ το διαγώνιο σουτ του Βασιλείου θα περάσει έξω.

Στο 42΄ θα καταγραφεί η πρώτη φάση για την Ανόρθωση στον αγώνα. Ο Σισέ έβγαλε την σέντρα, όμως η κεφαλιά του Ντούρις πέρασε έξω.

Β΄ ημίχρονο

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ανόρθωση θα κερδίσει πέναλτι μετά από χέρι του Γιούστε, ο Πράνιτς θα αναλάβει την εκτέλεση και θα κάνει το 1-1 στο 56΄.

Λίγες οι φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, ένα σουτ του Καλό στο 71΄ η μπάλα θα περάσει έξω.

Ο διαιτητής μέσα σε ένα λεπτό στο 73΄ έδειξε τρεις κίτρινες κάρτες, σε καλό, Ζάντερ και Άλεξ μετά τις μεταξύ τους συμπλοκές. Η ένταση ομαλοποιήθηκε σύντομα.

Στο 82΄ ο Απόλλωνας θα πλησιάσει στο 2-1 όμως το σουτ του Ντα Σίλβα εκτός περιοχής θα διώξει ο Αρούς, στην εξέλιξη της φάσης ο Σκέμπρι θα πάρει την μπάλα, όμως το σουτ του θα αποκρουστεί από τον Βίκτορ.

Aνόρθωση: Αρούς, Κοφί, Σίλτενφελντ, Στρούνα (14' Οικονομίδης), Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Γκάντσεφ, Αράζ (42' Αράζ), Σισέ (83' Καμαρά), Ντούρις

Aπόλλων: Βάλε, Βασιλείου, Σακέτι, Γιούστε (60' Αγγελή), Πέδρο, Μάρκοβιτς, Άλεφ, Σκέμπρι, Ζάντερ (76' Γιάκολις), Παπουλής (46' Ντα Σίλβα), Ζελάγια

"Άχαστη" ευκαιρία από τον παραλίγο... Αποελίστα (ΒΙΝΤΕΟ)