Πρόκριση στην οκτάδα για την Ένωση και τον Αχιλλέα

Τετάρτη, 24/1/2024 - 21:50

H E.N. Παραλιμνίου θα είναι η αντίπαλος της Πετρολίνα ΑΕΚ στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League, καθώς αναδείχθηκε νικήτρια με 61-56 κόντρα στην ΕΘΑ στην προκριματική φάση της διοργάνωσης.

Η ΕΘΑ πέτυχε τους πρώτους πόντους του αγώνα με βολή του Reed και τρίποντο του Κυριακίδη (0-4) στο 2', με την Ε.Ν. Παραλιμνίου να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 4' με το τρίποντο του Cheeseman (5-4). Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ με την ομάδα της Έγκωμης να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το λέι απ του Κωνσταντίνου που της έδωσε διαφορά τριών πόντων (13-16).

Οι φιλοξενούμενοι στο 17' έφτιαξαν διαφορά οκτώ πόντων (20-28) με το τρίποντο του Κυριακίδη, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να μειώνουν εκ νέου στους τρεις πόντους (28-31) μετά το τρίποντο του Abram.

Στο 21' με το καλάθι του Stevenson η ΕΘΑ είχε προβάδισμα πέντε πόντων (28-33), με την Ένωση στη συνέχεια να φτιάχνει σερί εννέα πόντων και στο 23' με το τρίποντο του Παναγιώτου έκανε το 37-33. Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής, με δίποντο στο 28' έκανε το 46-40, με την ΕΘΑ να μειώνει σε 46-45 μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μετά από πέντε πόντους του Clemons.

Το σερί της ομάδας της Έγκωμης συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και μετά από τρίποντο του Κυριακίδη και λέι απ του Stevenson προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (46-50) στο 31'. Οι «βυσσινί» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 38' με το λέι απ του Cheeseman (57-56) και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με άλλα δυο καλάθια από τους Abram και Αλεξάνδρου για να πάρουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 61-56.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-31, 46-45, 61-56

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Hadi Elhajj): Αbram 19 (2), Cheeseman 13 (1), Xαραλάμπους, Αλεξάνδρου 6, Robertson 10, Brown-Henderson 2, Iσαακ, Παναγιώτου 11 (3), Παπαγεωργίου

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Clemons 13 (1), Νεοφύτου, Κυριακίδης 14 (4), Reed 9 (1), Stevenson 14, Farisoglu, Χατζηκώστας, Κωνσταντίνου 4, Καραμπατάκης, Ορφανός 2

O Aχιλλέας Καϊμακλίου κέρδισε με 80-62 την ΠΑΕΕΚ για την προκριματική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Αντίπαλος της ομάδας του Καϊμακλίου στα προημιτελικά θα είναι ο ΑΠΟΕΛ.

Kορυφαίος για τους νικητές ο Χρίστος Γεωργίου με 17 πόντους, 5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου έκανε αρχή στον αγώνα με τρίποντο του Πηλακούρα και δίποντο του Watson (5-0), με την ΠΑΕΕΚ να πετυχαίνει στη συνέχεια δυο καλάθια με τον Ikpe (5-4), ενώ στο 5' προηγήθηκε με το δεύτερο συνεχόμενο καλάθι του Ιερωνυμίδη (7-8).

Ακολούθησε σερί έξι πόντων για τους γηπεδούχους που στο 7' με το λέι απ του Watson προηγήθηκαν με 13-8, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο του Tention (19-15).

Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στον πόντο (28-27) μετά από τρίποντο του Ιερωνυμίδη και στο 17' στην απόλυτη ισοπαλία 29-29 μετά το λέι απ του Ikpe. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (41-37) με το τρίποντο του Tention στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο 26' ο Ιερωνυμίδης με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (48-49), με την ομάδα του Καϊμακλίου να φτιάχνει σερί δέκα πόντων μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Smith (58-49).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά κατά εννέα πόντους και έτσι πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-37, 58-49, 80-62

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 22 (1), Xριστούδιας, Smith 12 (2), Πηλακούτας 3 (1), Tention 15 (2), Λουκά 2, Χ. Γεωργίου 17 (5), Σ. Γεωργίου, Κυριάκου, Ανθυμιάδης 3 (1), Shabazz 6 (1)

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 12, Sanders 10 (1), Aντρέου 3, Παφίτης, Ιερωνυμίδης 19 (2), Πάντζιαρος 6 (2), Βασιλείου 6, Γαβριήλ 6 (2).