Προσπέρασε με άνεση άλλη μια... μπανανόφλουδα ο ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 4/12/2023 - 09:08
ΑΠΟΕΛ

Άλλη μια... μπανανόφλουδα προσπέρασε με χαρακτηριστική άνεση ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» σε ένα παιχνίδι που ήταν εξ αρχής το απόλυτο φαβορί, επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και χωρίς να χρειαστεί να αγχωθούν σε κανένα σημείο, πήραν το τρίποντο και επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο τέταρτο βρήκε το πρώτο γκολ. Γκολ το οποίο όπως αναμενόταν απελευθέρωσε τους παίκτες της ομάδας από κάθε πιθανό άγχος. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και είχαν τον έλεγχο της μπάλας, δεν έφτιαξαν μεγάλες ευκαιρίες, με εξαίρεση το δοκάρι του Τομανέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σχετικά γρήγορο γκολ του Βιγιαφάνες ουσιαστικά, τέλειωσε την υπόθεση τρίποντο, με τη Δόξα σε καμία στιγμή να μη μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Στα θετικά της αναμέτρησης τα δύο γκολ που ακολούθησαν από τον Τάσο Δώνη, αλλά και το γκολ του Κβιλιτάια στα τελευταία λεπτά. Γκολ που αναμένεται να ανεβάσουν... ψυχολογικά αμφότερους.

Ο Άνχελ Κρέσπο που άνοιξε το σκορ, αντικαταστάθηκε με ενοχλήσεις, όμως δε φαίνεται να έχει κάτι το ανησυχητικό. Μάλιστα, ο Ισπανός αμυντικός στην ερχόμενη αγωνιστική αναμένεται ότι θα μείνει εκτός για να εκτίσει την ποινή του των κίτρινων καρτών. Επόμενη υποχρέωση για τη 14η αγωνιστική το παιχνίδι με την ΑΕΖ (09/12 - 19:00), στο ΓΣΠ, στην έναρξη του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.