Πρώτος ο ΑΠΟΕΛ με φινάλε "θρίλερ" στο Μακάρειο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 24/2/2018 - 19:53

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Ολυμπιακού στο Μακάρειο με 3-2. Το σκορ άνοιξε Σάλαϊ, ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό ο Σωτηρίου, ο Ντελατόρε έδωσε προβάδισμα στο 78΄ στον ΑΠΟΕΛ, όμως ο Τόρες με εκπληκτικό γκολ ισοφάρισε στο 94ο λεπτό. Όμως ο ΑΠΟΕΛ δεν είπε την τελευταία του λέξη αφού στο επόμενο λεπτό ο Ιωάννου με κεφαλιά έδωσε την νίκη στην ομάδα του και την πρώτη θέση μετά το πέρας της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Ο ΑΠΟΕΛ παίζει στην πρώτη αγωνιστική της Β΄ φάσης με την Ομόνοια εκτός έδρας.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντελατόρε στο 2΄, ο οποίος σούταρε από δεξιά πλάγια όμως ο Χίντι έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΑΠΟΕΛ σταδιακά ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό, ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κλείσει τους χώρους προς την εστία του Χίντι.

Στο 17΄ ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει και πάλι, όμως το γύρισμα του Ντελατόρε, διώχνεται από τον Χίντι προς του Ντε Καμάργκο.

Στο 20΄ ο Καρλάο θα κάνει την προβολή μετά από κόρνερ ο Χίντι όμως θα αποκρούσει.

Στο 27΄ το συρτό σουτ του Σάλαϊ δεν ανησυχεί τον Χίντι.

Στο 31΄ ο Ολυμπιακός θα χάσει την πρώτη του πολύ καλή ευκαιρία με τον Τριμπό, το σουτ του όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Πέρεθ.

Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να προηγηθεί με τον Σάλαϊ. Ο Ούγγρος μετά από προσωπική ενέργεια έκανε πλασέ έξω από την περιοχή η μπάλα πήρε φάλτσα και αναπαύθηκε στην εστία του Χίντι.

Ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους έχασε ακόμη δυο ευκαιρίες με τους Ντε Καμάργκο κεφαλιά και Νσούε σουτ χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν στόχο.

Β΄ ημίχρονο:

Ο Ολυμπιακός με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΑΠΟΕΛ καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Σωτηρίου στο 50΄ μετά από κόρνερ του Πολίτσι.

Ο ΑΠΟΕΛ όπως ήταν αναμενόμενο στα επόμενα λεπτά πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Στο 52΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ενσούε όμως το σουτ του απέκρουσε ο Χίντι.

Το 63΄ ο ΑΠΟΕΛ θα ζητήσει πέναλτι με τον Ντελατόρε μετά από ανατροπή του Βραζιλιάνου από τον Αντωνίου. Ο διαιτητής κακώς δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών.

Στο 78΄ ο ΑΠΟΕΛ θα «λύσει τον γόρδιο» με τον Ντελατόρε. Μετά από γύρισμα του Ενσούε ο Ντελατόρε θα βρεθεί στο δεύτερο δοκάρι θα ξεφύγει από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε το Χίντι δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 84΄ ο Ολυμίακός θα χάσει πολύ καλεί ευκαιρία με τον Τόρες, ο οποίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 94΄ ο Ολυμπιακός θα καταφέρει να ισοφαρίσει με εκπληκτικός "ψαλιδάκι" του Τόρες. Όμως ο ΑΠΟΕΛ δεν είπε την τελευταία του λέξη, αφού στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει φάουλ από τα δεξιά ο Ζαχίντ θα εκτελέσει και ο Ιωάννου με κεφαλιά να κάνει τον 3-2 για την ομάδα του δίνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Ολυμπιακός: Χίντι, Σαμάρας, Zιάμπαρης, Αντωνίου (71' Χριστοφίδης), Σωτηρίου, Βαλικάεφ, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τριμπό, Καπαρτής (77' Τόρες), Πολίτσι

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Ενσούε, Πολιάκοφ, Καρλάο, Ιωάννου, Μοράις, Σόουζα (59' Ορ), Ζαχίντ, Σάλαι, Ντελατόρε (80' Αλωνεύτης), Ντε Καμάργκο (71' Ποτέ)