Ρεβεγιόν... τίτλου μέσα στο «Μπερναμπέου» για Μπαρσελόνα

Σάββατο, 23/12/2017 - 15:53

Η Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε έστησε... χριστουγεννιάτικο πάρτι στη Μαδρίτη, νίκησε 3-0 τη Ρεάλ με Σουάρες-Μέσι -Βιδάλ και αγκαλιάζει την κατάκτηση του τίτλου στην Ισπανία πριν καν μπει το 2018!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Τρίτη συνεχόμενη χρονιά με τη Μπαρτσελόνα να νικά μέσα στη Μαδρίτη τη Ρεάλ. Μα αυτή τη φορά, αυτή η νίκη μάλλον πόνεσε περισσότερο από κάθε άλλη τους «μερένχες», που (υποτίθεται ότι) τα έπαιζαν όλα για όλα και ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο για να μείνουν ζωντανοί στη μάχη του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ζιντάν έχασαν στο clasico και λένε έτσι adios στο πρωτάθλημα ήδη από τα Χριστούγεννα, τα οποία τελικά δεν ήταν «λευκά», αλλά «μπλαουγκράνα».

Στους +14 από τη Ρεάλ (που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) και στους +9 από την Ατλέτικο είναι πια η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος μπορεί να μη θέλει να μιλά από τώρα για τίτλους, αλλά σήμερα έβαλε «σφραγίδα» για να πανηγυρίσει τον ερχόμενο Μάιο.

Πιο επιθετικά και πιέζοντας στο… φουλ μπήκε στο παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης, απόλυτα λογικό καθώς ήταν η ομάδα που «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς. Ο Βαλβέρδε έστησε την άμυνά του ψηλά, οι παίκτες του δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, αντί για φάσεις έκαναν λάθη και αντιμετώπιζαν σημαντικό πρόβλημα στο να… ταϊσουν τον Μέσι, ο οποίος αναγκαζόταν να γυρίσει κοντά στο κέντρο για να πάρει μπάλα.

Στο 5’ μακρινό σουτ του Ντάνι Καρβαχάλ, μπλόκαρε σταθερά ο Τερ Στέγκεν. Στο 9ο λεπτό ο Κρόος γύρισε ωραία στον Ρονάλντο, ο οποίος ήταν στο ύψος της περιοχής, αλλά δεν κατάφερε να ελέγξει, η μπάλα κατέληξε στον Καρβαχάλ, αλλά το σουτ του χτύπησε στον Ινιέστα.

Στο 18' ο Παουλίνιο έκανε ένα επικίνδυνο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά απομάκρυνε ο Βαράν.

Ο Κόβασιτς, ο οποίος επιλέχθηκε από τον Ζιντάν αντί του Ίσκο, κατάφερε να ελέγξει το κέντρο και μάλιστα να κλείσει το ημίχρονο με ακρίβεια 100% στις πάσες (24/24), ωστόσο ήταν εμφανής η απουσία του Ισπανού όσον αφορά τη δημιουργία τουλάχιστον στο πρώτο μισάωρο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο, αλλά να μην βρίσκουν χώρους προς την αντίπαλη περιοχή.

Χρειάστηκε να περάσει μισή ώρα αγώνα για να… ανάψει το clasico με τις ομάδες να χάνουν από μια πολύ καλή ευκαιρία μέσα σε ένα λεπτό. Στο 30’ μετά την υπέροχη μπαλιά του Μέσι, ο Παουλίνιο έκανε το σουτ, αλλά ο Νάβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και στο 31’ απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες όταν μπήκε στην περιοχή και από πολύ πλάγια θέση έκανε το σουτ, το οποίο κατέληξε κόρνερ.

Μέσι και Παουλίνιο συνδυάστηκαν εξαιρετικά και στο 40ο λεπτό, αλλά και πάλι ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Βραζιλιάνου.

Στο 42’ η Ρεάλ άγγιξε το γκολ με τον Μαρσέλο να βγάζει εξαιρετική, καλοζυγισμένη σέντρα στον Μπενζεμά, αυτός να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να τη στέλνει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν.

«Καθάρισαν» Μέσι και Σουάρες

Πιο δυνατά μπήκαν οι «μπλαουγκράνα» στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας ότι στόχος τους ήταν να φύγουν από τη Μαδρίτη με κάτι περισσότερο από την ισοπαλία.

Κι έτσι 53' ο Άλμπα γύρισε στον Σουάρες, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Νάβας μπλόκαρε σταθερά και ένα λεπτό ο Ράκιτιτς βγήκε στην αντεπίθεση, έτρεξε σχεδόν ανενόχλητος τριάντα μέτρα, έδωσε στον Σέρζι Ρομπέρτο, αυτός στον Σουάρες και αυτή τη φορά ο Ουρουγουανός ήταν εύστοχος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Πριν συνέλθει η Ρεάλ Μαδρίτης από το γκολ και πριν ο Ζιντάν κάνει… τριπλή αλλαγή, οι Καταλανοί  πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 63' ο Σουάρες πλάσαρε τον Νάβας, αλλά ο τερματοφύλακας της Ρεάλ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μέσι έδωσε ξανά στον Σουάρες, ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι, ο Παουλίνιο πήρε το ριμπάουντ, έκανε την κεφαλιά κι ο Καρβαχάλ την έδιωξε με το χέρι πριν περάσει τη γραμμή.

Αποβλήθηκε ο παίκτης των Μαδριλένων, ο Μέσι ήταν εύστοχος στην εκτέλεση του πέναλτι και έγινε το 0-2!

Στο 70’ ο Μέσι έκανε το συρτό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Νάβας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 78ο λεπτό, ο Μόντριτς γύρισε στον Μπέιλ, αυτός έκανε την προβολή, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν, ο οποίος μπλόκαρε, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Νέα χαμένη ευκαιρία για τη «βασίλισσα» στο 82' με τον Γερμανό τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά το σουτ του Ράμος.

Κι αφού έχαναν ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Μέσι (ο οποίος πάντως πήρε τη μπάλα, αφού αυτή είχε βγει άουτ) να αποφεύγει όμορφα τον Μαρσέλο, να κάνει το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και τον Βιδάλ με πλασέ να νικά τον Νάβας για το τελικό 0-3!

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Nάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο (72' Ασένσιο), Κόβασιτς (72' Μπέιλ), Μπενζεμά (66' Νάτσο), Ρονάλντο.

Eρνέστο Βαλβέρδε (Μπαρτσελόνα): Τερ Στέγκεν, Σέρζι Ρομπέρτο (91' Βιδάλ), Πικέ, Βερμάελεν, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Παουλίνιο (84' Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (76' Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες.