Ρωσία - Κροατία 2-2 ( 3-4 στα πέναλτι) (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 7/7/2018 - 23:50

Η Κροατία επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι της Ρωσίας με 4-3 και πέρασε στα ημιτελικά του Μουντιάλ εκεί που περιμένει η Αγγλία.

Η κανονική διάρκεια έληξε στο 1-1, με την Ρωσία να ανοίγει το σκορ στο 31΄ με εκπληκτικό σουτ του Τσερίσεφ και την Κροατία να ισοφαρίσει στο 39΄ με κεφαλιά του Κράμαριτς. Στην διαδικασία της παράτασης μπήκαν ακόμη δυο γκολ, αρχικά η Κροατία πήρε προβάδισμα με τον Βίντα στο 100΄, ενώ η Ρωσία ισοφάρισε στο 115΄ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Τζακόεφ.

Α΄ ημίχρονο:

Η Ρωσία μπήκε με αρκετό ενθουσιασμό στο γήπεδο χάνοντας μάλιστα και την πρώτη της ευκαιρία στο 4΄ όταν το σουτ του Τζιούμπα κτύπησε στο σώματα του Λόβρεν.

Δυο λεπτά αργότερα η Κροατία μετά από σπουδαία ενέργεια του Βερσάλικο από τα δεξιά ο Ακινφέεφ έδιωξε σε κόρνερ το γύρισμα του Κροάτη ακραίου. Στο 7΄ ο Ρέμπιτς έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής της Ρωσία η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η Κροατία θα φτάσει ακόμη μια φορά κοντά στο γκολ το πλασέ όμως το Μάντζουκιτς θα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Σταδιακά όσο πλησιάζαμε στα μέσα του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε αρκετά παρόλα αυτά σε μια ανυποψίαστη στιγμή στο 31΄ η Ρωσία θα καταφέρει να προηγηθεί με ένα εκπληκτικό γκολ από τον Τσερίσεφ. Ο Τζιούμπα έστρωσε την μπάλα έξω από την περιοχή στον μέσο της Βιγιαρεάλ και αυτός με μαγικό αριστερό σουτ νίκησε τον Σούμπασιτς.

Οι Κροάτες κατάφεραν να «απαντήσουν» πριν το τέλος του πρώτου μέρους (39΄) με τον Κράμαριτς. Ο Μάντζουκιτς μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Ρωσίας, έκανε την σέντρα και ο Κράμαριτς με κεφαλιά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Ακινφέεφ.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε η Κροατία στο δεύτερο μέρος κάνοντας παιχνίδι κατοχής θέλοντας με αυτό τον τρόπο να φτάσει στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ. Η πρώτη σημαντική φάση θα έρθει στο 59΄ με τον Πέρισιτς πλασάρει με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Ο Ακινφέεφ έκανε άστοχη έξοδο, ο Κράμαριτς γέμισε ψηλοκρεμαστά και ο Πέρισιτς με τον Ακινφέεφ εξουδετερωμένο σουτάρει συρτά στο δοκάρι από το ύψος του πέναλτι.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση για την Ρωσία θα έρθει στο 71΄ με την κεφαλιά του Γερόχιν η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος όλο και λιγόστευαν οι φάσεις μπροστά από την εστία των δυο ομάδων, αφού οι ποδοσφαιριστές ήταν αρκετά προσεκτικοί καθώς λάθος και εις βάρος τους γκολ θα ισοδυναμούσε με αποκλεισμό.

Παράταση:

Ακριβώς στο 100΄ ο Βίντα με κεφαλιά θα σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μόντριτς και θα δώσει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Μπορεί οι οικοδεσπότες να βρέθηκαν πίσω στο σκορ όμως στο 115΄ θα απαντήσουν επίσης μεφαλιά του Φερνάντες φάουλ του Τζακόεφ

Πέναλτι:

Η Κροατία ήταν πιο εύστοχη στην διαδικασία των πέναλτι και επικράτησε της οικοδέσποινας Ρωσίας με 4-3.