Σαρωτική η ΑΕΚ στο άδειο ΟΑΚΑ, σήμερα ο μεγάλος αγώνας της Τούμπας

Δευτέρα, 29/10/2018 - 07:42

Στην πρώτη τους παράσταση στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ οι Λούκας Μπογέ και Εζεκιέλ Πόνσε, έκαναν σκόνη και θρύψαλα τον Αρη, με τον... δείκτη του σκορ να σταματάει στο 4-0. Οι δύο Αργεντίνοι, είχαν κέφια και ήταν αυτοί που υπέγραψαν την επιβλητική νίκη της Ενωσης στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ.

Πέντε μόλις λεπτά χρειάστηκε ο Λούκας Μπογέ για να ανοίξει λογαριασμό στη Super League. O Αργεντίνος μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του αγώνα ξεδίπλωσε το ταλέντο του και με εξαιρετική κούρσα και πλασέ νίκησε τον Κουέστα βάζοντας την Ενωση μπροστά στο σκορ.

Και αν πολλοί θα περίμεναν το τέρμα αυτό να απλοποιήσει την κατάσταση για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, πιο πολύ την μπέρδεψε με τον Αρη, να ξεπερνάει το σοκ του γρήγορου γκολ με αποτέλεσμα να έχει την κατοχή (40%-60% ήταν στο ημίχρονο), να φτιάξει ευκαιρίες (2-6 οι τελικές στα πρώτα 45 λεπτά) με καλύτερη όλων αυτή του Γκάμα στο 26' με το σουτ του Πορτογάλου να περνάει άουτ.

Η ΑΕΚ δεν πήρε καθόλου βοήθειες από τα χαφ της, με την τριάδα του Αρη στο κέντρο, με πρωταγωνιστή τον Σιώπη, να κάνει καλή δουλειά, τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά, όμως οι Κίτρινοι της Θεσσαλονίκης, δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους αυτή σε γκολ.

Ότι δεν βρήκε ο Αρης στις έξι τελικές του πρώτου ημιχρόνου, το βρήκε εις διπλούν η ΑΕΚ στην 4η μόλις φορά που απείλησε την εστία του Κουέστα. Και πάλι ο Γκάλο ήταν αυτός που... σέρβιρε από εκτέλεση κόρνερ αυτή τη φορά για να κερδίσει την κεφαλιά ο Πόνσε και να νικήσει τον Κουέστα, στο 57', κάνοντας πολύ πιο εύκολη τη ζωή των συμπαικτών του στη συνέχεια. Κάπου εκεί η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμοιαζε σαν να πέταξε «λευκή πετσέτα», με τον Πόνσε στο 62' να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα (το 5ο στο πρωτάθλημα), ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το... τελικό 4-0 έγραψε ο Μάρκο Λιβάγια, βάζοντας κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Σήμερα (29/10) δυο αγώνες, ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Απόλλων Σμύρνης και ο ΠΑΟΚ στον μεγάλο αγώνα της αγωνιστικής φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.