Σίλντενφελντ έδωσε, Σίλντενφελντ έσωσε (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/10/2017 - 20:07

Στο 1-1 έμειναν Ανόρθωση και Απόλλωνας, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (14/10) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Μάγκλιτσα το γκολ για τον Απόλλωνα μετά από σοβαρό λάθος του Σίλντενφελντ, με τον Κροάτη αμυντικό να ισοφαρίζει στο Β’ μέρος. Αρκετά τα νεύρα και το πάθος στο ματς, με την Ανόρθωση να ολοκληρώνει το ματς με 10 παίκτες, μετά από την αποβολή του Σιβού, της οποίας ακολούθησε 15λεπτη διακοπή.

Κυρίως παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές αμυντικά και χωρίς καμία να επιβληθεί. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 13’, όταν ο Σισέ με προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από πλάγια και έκανε το σουτ, με το Βάλε να αποκρούει δύσκολα με το πόδι. Στο 17’ ο Απόλλωνας στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη στην εστία του Αρούς, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σίλντεφελντ έκανε λάθος εκτίμηση στη μεσαία γραμμή, ο Ντα Σίλβα του έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, δίνοντας πάσα «πάρε-βάλε» στο Μάγκλιτσα που εύκολα έκανε το 0-1. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, κράτησε λίγο περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως κάποια αξιοσημείωτη φάση. Στο 38’ ήρθε μία τέτοια όμως που άλλαξε τις ισορροπίες και έφερε 15λεπτη (!) διακοπή του ματς. Η μπάλα βγαίνει σε πλάγιο υπέρ της Ανόρθωσης και ο Σιβού τρέχει να την πάρει. Φέρεται να υπήρξε κάποιος διαπληκτισμός με τους αναπληρωματικούς των «κυανολεύκων» (δεν ξεκαθαρίζει κάτι στο ριπλέι) και μετά ο Λεόντιος Τράττος τον αποβάλλει. Σύμφωνα με το τι μεταδόθηκε από τη Cytavision, ο Αφρικανός αποβλήθηκε για χτύπημα αντιπάλου. Χωρίς κάποια σπουδαία φάση τα υπόλοιπα λεπτά του Α’ ημιχρόνου μετά την επανέναρξη του, με την φάση της αποβολής βεβαίως να αλλάζει αρκετά και να διατηρεί τα… νεύρα.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το ξεκίνημα του Β’ μέρους, με τον Απόλλωνα να κρατάει περισσότερο μπάλα και να ελέγχει τον ρυθμό, την Ανόρθωση να αμύνεται κυρίως και να προσπαθεί στην κόντρα αφού είχε και το αριθμητικό μειονέκτημα. Η πρώτη ωστόσο φάση στο Β’ ημίχρονο έμελλε να ήταν γκολ, αυτό της ισοφάρισης για την Ανόρθωση. Ο Ράγιος εκτέλεσε κόρνερ, ο Σίντεφελντ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1. Ο Απόλλωνας προσπάθησε στη συνέχεια για το δεύτερο γκολ, με την Ανόρθωση όμως να αντιστέκεται αποτελεσματικά, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ της μετά την ισοφάριση. Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 89’, με τον Μάγκλιτσα να κάνει αρχικά σουτ και να αποκρούει στη γραμμή ο Σίλντενφελντ, ενώ στη συνέχεια ο Κροάτης έπιασε την κεφαλιά που δεν είχε τη δύναμη να απειλήσει. Ο Απόλλωνας προσπάθησε κι άλλο για το γκολ της νίκης, το οποίο δεν ήρθε ποτέ.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα

Ανόρθωση (Ρ.Λέβι): Αρούς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπανταλόφσκι, Σίβου, Ράγιος, Βίκτορ, Οικονομίδης (45’ + 7 Πηλέας), Σισέ (87’ Άλβες), Αμπντουλάγεφ, Καμαρά (53’ Καλό)

Απόλλωνας (Π.Παπαπαναγή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (72’ Μαρτίνες), Γιάκολις, Σαρδινέρο (58’ Σκέμπρι), Μαγκλίτσα (76’ Ζελάγια)