«Σκόνταψαν» με το καλημέρα ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, δύσκολα η ΑΕΚ

Δευτέρα, 21/8/2017 - 11:35

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός

Ένας προβληματικός ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με τον Λεβαδειακό και απέφυγε την ήττα χάρη σε δύο σωτήριες επεμβάσεις του Ροντρίγκο Ρέι στην επανάληψη - Με τους προπονητές στην... εξέδρα οι δύο ομάδες!

Στη σκιά της τραγικής είδησης του άδικου χαμού του οπαδού του Δικεφάλου, Χρήστου, Λεβαδειακός και ΠΑΟΚ, έκαναν τη δική τους πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Super League "Σουρωτή", με τον Ραζβάν Λουτσέσκου, να εκπλήσσει με τις επιλογές του στην αρχική ενδεκάδα, καθώς ξεκίνησε βασικούς τους Δημήτρη Λημνιό και Εργκους Κάτσε, δύο παίκτες που μέχρι πρότινος δεν ήταν στα πλάνα του προηγούμενου προπονητή.

Από την άλλη ο Ζοζέ Ανιγκό που έκανε το δικό του ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα, "φόρτωσε" άμυνα και μεσαία γραμμή, παρατάσσοντας την ομάδα του με σύστημα 5-4-1, έχοντας έξι νέα πρόσωπα στη βασική του ενδεκάδα.

Πλατανιάς-Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν βλεπόταν στα Χανιά και με το καλημέρα έμεινε πίσω με 4 πόντους από την κορυφή (1-1 με Πλατανιά). Γκολ με το καλημέρα ο Τσάβες στη μοναδική πράσινη ευκαιρία.

Ο «Κομαντάντε» Αντρές Τσάβες «χτύπησε» με το καλησπέρα (σκοράροντας μετά από εννιά λεπτά συμμετοχής), αλλά ο Παναθηναϊκός κλότσησε την ευκαιρία να «σβήσει» την τιμωρία των -2 βαθμών από την περυσινή σεζόν, δεχόμενος το γκολ της ισοφάρισης επτά λεπτά αργότερα και μένοντας στο 1-1 με τον άριστα διαβασμένο Πλατανιά.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σαφώς κουρασμένος σε σχέση με τα προηγούμενα επίσημα παιχνίδια του και «έπεσε» στην καλά οργανωμένη παγίδα του Γιώργου Παράσχου που παρουσίασε ένα εξαιρετικό σύνολο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που ήταν κακός, έμεινε στο -1, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς αλλά και τον Ροντρίγκο Μολέδο που αποχώρησε σοβαρά τραυματισμένος στο χέρι!

ΑΕΚ-Παναιτωλικός

Νικηφόρο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο «ψυχρό» ΟΑΚΑ (2-0 τον Παναιτωλικό) σε ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα εκτός από... θέαμα: πέναλτι από πάτημα στην πλάτη (!), δύο αποβολές και γκολ που μέτρησε σωστά με... τρίλεπτη καθυστέρηση!

Δυο γκολ, δυο αποβολές, μπόλικες κίτρινες κάρτες, πάρα πολλά λάθη από αμφότερες τις ομάδες, αλλά και ένα γκολ που κατακυρώθηκε χωρίς το VAR, αλλά κατόπιν συζήτησης (!) ήταν τα κύρια... συστατικά ενός γενικά... άνοστου παιχνιδιού στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Σε ένα άδειο, λοιπόν, λόγω τιμωρίας, γήπεδο η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τον Ούγκο Αλμέιδα στην επίθεση, με τον Μανόλο Χιμένεθ να θέλει να κάνει και δοκιμή με τον Πορτογάλο εν όψει της ρεβάνς με τη Μπριζ στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου δεν θα έχει διαθέσιμο τον τιμωρημένο Λιβάγια.