Σκόραρε και στο πρωτάθλημα ο Μέσι, 9 σερί νίκες η Ίντερ Μαϊάμι

Κυριακή, 27/8/2023 - 10:05

Το ντεμπούτο του στο MLS πραγματοποίησε ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος αγωνίστηκε στην αναμέτρηση της Ίντερ Μαϊάμι με την Ρεντ Μπουλ στη Νέα Υόρκη.

Το παιχνίδι στην «Red Bull Arena», όπως είναι αναμενόμενο, ήταν sold-out και ο Αργεντινός σταρ έπαιξε για 30 λεπτά, όμως πρόλαβε να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του με το γκολ που πέτυχε λίγο πριν από την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Ο Μέσι μπήκε από τον πάγκο στον αγώνα, μετά τη εμφάνιση που πραγματοποίησε στα ημιτελικά του Open Cup την Τετάρτη.

Η φάση του αγώνα ήταν στο 89’ όταν ο διεθνής Αργεντινός έκανε μία εξαιρετική κίνηση έξω από την περιοχή, πάσαρε στον Μπενχαμίν Κρεμάτσι και εκείνος του επέστρεψε την μπάλα για να γράψει το τελικό 2-0.

Με αυτό τον τρόπο ο Μέσι έχει σκοράρει σε όλες τις διοργανώσεις που έχει συμμετάσχει, ενώ η ομάδα του μετρά 9 σερί νίκες, από τις 22 Ιουλίου που φόρεσε τη ροζ φανέλα των φλαμίνγκο της Φλόριντα. Αξίζει να σημειωθεί πως η Ίντερ Μαϊάμι είναι πολύ χαμηλά στη βαθμολογία στο πρωτάθλημα, με 21 βαθμούς, και πρώτη είναι η Σινσινάτι FC.